Det kan give selv den mest tålmodige ejer grå hår på hovedet, når hunden konstant forsøger at få opmærksomhed ved piben, uro og aktiviteter. ”Læg dig ned”, ”slap så af” og ”hold så op med det piberi” er typiske sætninger fra irritable ejere til en rastløs hund. Det handler om aktivering Der er stor forskel på de enkelte racers tendens til at udvikle rastløshed i hverdagen. Rolige racer som newfoundlænderen kunne ikke drømme om at noget af den daglige afslapningstid på at være rastløs, hvorimod en border collie hurtigt ville løbe op og ned af væggene. Racens medfødte stressniveau er dermed afgørende for, om hunden har tendens til at udvikle adfærden i dagligdagen. Jo mere arbejdende og aktiv racen er fremavlet til at være, jo vigtigere er det at aktivere den korrekt i forhold til dens arbejdsegenskaber. Vores hunde har brug for korrekt aktivering, der skal bestå af både fysisk og mental motion; eventuelt indlæring af nye øvelser, sportræning, apportering og andre opgaver, der sætter gang i hundens små grå – dagligt! Uønsket indlæring Hunde er formidable til at lære nye ting. Desværre drejer det sig ikke udelukkende de ting, vi ønsker at lære dem – det gælder også uhensigtsmæssig adfærd. Og i de fleste tilfælde kan ejeren faktisk takke sig selv for den uønskede adfærd. Allerede fra hvalp har mange hunde oplevet, at de er blevet beroliget når de er blevet rastløse, for eksempel ved at puffe med snuden eller poten for kontakt, følge ejeren rundt i hele huset (selv på toilettet), pive for opmærksomhed og bede om at komme ud og ind og ud og ind af havedøren i ét væk – og dermed har de indlært adfærden – den har nemlig givet kontant afregning. Ignorér og forstærk Der er kun én måde at komme rastløsheden til livs på: ignorér den uønskede adfærd og forstærk den ønskede. Så længe hundens motivation for adfærden er at få kontakt med sin ejer, står du som ejer med gode kort på hånden. Opnår hunden ikke kontakt ved adfærden, vil adfærden med tiden udslukkes. Hunden skal selvfølgelig stadig have kontakt og masser af samvær, men det skal ske, når hunden udviser en ønsket adfærd. Kig på hunden og spørg dig selv; har min hund en ønsket adfærd lige nu? Forholder den sig i ro, må svaret være ja, og så kan du roligt belønne hunden og have roligt samvær og kontakt. God og tålmodig træning!
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet