Tid til årets første nummer af HUNDEN

15-02-2023 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen udkommer det nyeste nummer af HUNDEN, som også er årets første

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Christensen, DKK

 

Kunne du tænke dig at læse om en hundefører hos politiet, der udlever sin drengedrøm, så skal du bare slå op på den første artikel i den nyeste udgave af HUNDEN. 

Måske er du mere til at læse om landets første kuld hvalpe i racen griffon korthals. Så er du heldig, for i det nye nummer af HUNDEN følger en artikel om netop disse hvalpe lige efter artiklen om hundeføreren. 

Hvad med de der Wilfred og Ulrikke Olsen, som blev Årets Opdrættere i DKK 2022. Hvem er det nu lige de er? Det kan du faktisk få svar på i den tredje artikel i bladet. 

Vil du gerne have det lidt mere nørdede stof og kigge på registreringstallene for sidste år, så er du også heldig, for som sædvanligt er der i februarnummeret en masse om netop registreringstallene for 2022. 

Det kan også være, du slet ikke gider læse. Du vil måske hellere bare kigge på billeder af flotte hunde. Jamen så skal du da bare slå op på side 54. Herfra får du nemlig 11 sider med billeder af sidste års DKK racevindere. 

Kan du ikke få nok af billeder, se er der jo også billeder fra en læsers hverdag med hunden og en fotokonkurrence med flotte billeder. 

Derudover har vi været på besøg på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Afdeling i Esbjerg. Her får de engang om ugen besøg af hunden Louie, der giver de unge lidt at glæde sig over, noget tryghed og en smule fjolleri. 

Hvordan bliver en drømmehund egentlig til en smuglerhund? Det kan du også få svaret på i HUNDEN. 

Og så har Hanne Laine Jensen skrevet månedens klumme om at være udvalgt som BIS dommer til European Dog Show. 

Der er masser af god læsning. Men husk, at vi altid er interesserede i flere gode historier, så vær ikke bange for at tippe os om jeres hundehistorier.   

Læs også

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Legenden om hundens kolde og våde snude

De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Vi søger igen billeder fra jeres hverdag

10-05-2022 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN

Ny distributør af medlemsmagasinet HUNDEN

14-09-2020 16:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget flere henvendelser fra medlemmer, som ikke kan forstå, at Magasinet HUNDEN ikke længere kommer med Post Nord, at der ikke længere er adresse på, og at bladet ikke er pakket ind i plastik. Her får du grunden, som også stod i augustnummeret af bladet

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Send os dit bedste foto

20-03-2025 08:33, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.