Tid til årets første nummer af HUNDEN

15-02-2023 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen udkommer det nyeste nummer af HUNDEN, som også er årets første

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Christensen, DKK

 

Kunne du tænke dig at læse om en hundefører hos politiet, der udlever sin drengedrøm, så skal du bare slå op på den første artikel i den nyeste udgave af HUNDEN. 

Måske er du mere til at læse om landets første kuld hvalpe i racen griffon korthals. Så er du heldig, for i det nye nummer af HUNDEN følger en artikel om netop disse hvalpe lige efter artiklen om hundeføreren. 

Hvad med de der Wilfred og Ulrikke Olsen, som blev Årets Opdrættere i DKK 2022. Hvem er det nu lige de er? Det kan du faktisk få svar på i den tredje artikel i bladet. 

Vil du gerne have det lidt mere nørdede stof og kigge på registreringstallene for sidste år, så er du også heldig, for som sædvanligt er der i februarnummeret en masse om netop registreringstallene for 2022. 

Det kan også være, du slet ikke gider læse. Du vil måske hellere bare kigge på billeder af flotte hunde. Jamen så skal du da bare slå op på side 54. Herfra får du nemlig 11 sider med billeder af sidste års DKK racevindere. 

Kan du ikke få nok af billeder, se er der jo også billeder fra en læsers hverdag med hunden og en fotokonkurrence med flotte billeder. 

Derudover har vi været på besøg på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Afdeling i Esbjerg. Her får de engang om ugen besøg af hunden Louie, der giver de unge lidt at glæde sig over, noget tryghed og en smule fjolleri. 

Hvordan bliver en drømmehund egentlig til en smuglerhund? Det kan du også få svaret på i HUNDEN. 

Og så har Hanne Laine Jensen skrevet månedens klumme om at være udvalgt som BIS dommer til European Dog Show. 

Der er masser af god læsning. Men husk, at vi altid er interesserede i flere gode historier, så vær ikke bange for at tippe os om jeres hundehistorier.   

Læs også

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Legenden om hundens kolde og våde snude

De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Sommerhunden er på vej til postkasserne

12-06-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Fra HUNDEN: Raceportræt af den selvsikre west highland white terrier

27-07-2025 06:30, af Ann Kragholm

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Redaktør søges til magasinet HUNDEN

25-10-2017 14:33, af Marie Helene Rigård Rohleder

Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN 

 

Det nye HUNDEN er på vej

20-08-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer nyeste udgave af HUNDEN. Efter en måneds pause er der nok af stof at tage fat på

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?