Tid til årets første nummer af HUNDEN

15-02-2023 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen udkommer det nyeste nummer af HUNDEN, som også er årets første

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Christensen, DKK

 

Kunne du tænke dig at læse om en hundefører hos politiet, der udlever sin drengedrøm, så skal du bare slå op på den første artikel i den nyeste udgave af HUNDEN. 

Måske er du mere til at læse om landets første kuld hvalpe i racen griffon korthals. Så er du heldig, for i det nye nummer af HUNDEN følger en artikel om netop disse hvalpe lige efter artiklen om hundeføreren. 

Hvad med de der Wilfred og Ulrikke Olsen, som blev Årets Opdrættere i DKK 2022. Hvem er det nu lige de er? Det kan du faktisk få svar på i den tredje artikel i bladet. 

Vil du gerne have det lidt mere nørdede stof og kigge på registreringstallene for sidste år, så er du også heldig, for som sædvanligt er der i februarnummeret en masse om netop registreringstallene for 2022. 

Det kan også være, du slet ikke gider læse. Du vil måske hellere bare kigge på billeder af flotte hunde. Jamen så skal du da bare slå op på side 54. Herfra får du nemlig 11 sider med billeder af sidste års DKK racevindere. 

Kan du ikke få nok af billeder, se er der jo også billeder fra en læsers hverdag med hunden og en fotokonkurrence med flotte billeder. 

Derudover har vi været på besøg på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Afdeling i Esbjerg. Her får de engang om ugen besøg af hunden Louie, der giver de unge lidt at glæde sig over, noget tryghed og en smule fjolleri. 

Hvordan bliver en drømmehund egentlig til en smuglerhund? Det kan du også få svaret på i HUNDEN. 

Og så har Hanne Laine Jensen skrevet månedens klumme om at være udvalgt som BIS dommer til European Dog Show. 

Der er masser af god læsning. Men husk, at vi altid er interesserede i flere gode historier, så vær ikke bange for at tippe os om jeres hundehistorier.   

Læs også

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

HUNDEN udkommer i næste uge

17-10-2021 13:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden

Send os dit bedste foto

20-03-2025 08:33, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts

Ny distributør af medlemsmagasinet HUNDEN

14-09-2020 16:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget flere henvendelser fra medlemmer, som ikke kan forstå, at Magasinet HUNDEN ikke længere kommer med Post Nord, at der ikke længere er adresse på, og at bladet ikke er pakket ind i plastik. Her får du grunden, som også stod i augustnummeret af bladet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den kærlige welsh corgi

25-07-2025 06:56, af Erik Faarup

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Kagekone, kloge hunde og ønskeprofiler

21-03-2021 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse

Fra HUNDEN: Raceportræt af jagtmakkeren korthåret hønsehund

21-07-2025 07:53, af Niels Korsbæk Nielsen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Glæd dig til det kommende blad

04-04-2018 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.