Tid til årets første nummer af HUNDEN

15-02-2023 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen udkommer det nyeste nummer af HUNDEN, som også er årets første

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Christensen, DKK

 

Kunne du tænke dig at læse om en hundefører hos politiet, der udlever sin drengedrøm, så skal du bare slå op på den første artikel i den nyeste udgave af HUNDEN. 

Måske er du mere til at læse om landets første kuld hvalpe i racen griffon korthals. Så er du heldig, for i det nye nummer af HUNDEN følger en artikel om netop disse hvalpe lige efter artiklen om hundeføreren. 

Hvad med de der Wilfred og Ulrikke Olsen, som blev Årets Opdrættere i DKK 2022. Hvem er det nu lige de er? Det kan du faktisk få svar på i den tredje artikel i bladet. 

Vil du gerne have det lidt mere nørdede stof og kigge på registreringstallene for sidste år, så er du også heldig, for som sædvanligt er der i februarnummeret en masse om netop registreringstallene for 2022. 

Det kan også være, du slet ikke gider læse. Du vil måske hellere bare kigge på billeder af flotte hunde. Jamen så skal du da bare slå op på side 54. Herfra får du nemlig 11 sider med billeder af sidste års DKK racevindere. 

Kan du ikke få nok af billeder, se er der jo også billeder fra en læsers hverdag med hunden og en fotokonkurrence med flotte billeder. 

Derudover har vi været på besøg på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Afdeling i Esbjerg. Her får de engang om ugen besøg af hunden Louie, der giver de unge lidt at glæde sig over, noget tryghed og en smule fjolleri. 

Hvordan bliver en drømmehund egentlig til en smuglerhund? Det kan du også få svaret på i HUNDEN. 

Og så har Hanne Laine Jensen skrevet månedens klumme om at være udvalgt som BIS dommer til European Dog Show. 

Der er masser af god læsning. Men husk, at vi altid er interesserede i flere gode historier, så vær ikke bange for at tippe os om jeres hundehistorier.   

Læs også

Husker du at kigge din hund i ørerne?

Øreproblemer kan være yderst smertefulde for hunden, men mange gener kan forebygges med jævnlige tjek. Her får du Evidensia Slotsbyen Dyrekliniks guide til, hvad du skal holde øje med for at sikre sunde ører.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Fødselsdagsfest for hunden: Hvordan vi fejrer vores bedste ven

At fejre hundens fødselsdag er en hjertevarm tradition, der understreger hundens status som et fuldgyldigt familiemedlem. Det handler mindre om selve gaven og mere om at afsætte en dag til ren glæde og fejring af det fælles bånd.

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Det nyeste nummer af HUNDEN er landet!

19-03-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den selvsikre west highland white terrier

27-07-2025 06:30, af Ann Kragholm

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Nu er det nyeste nummer af HUNDEN her!

15-05-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer majnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til 

HUNDEN udkommer i næste uge

17-10-2021 13:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden

Husk at sende os dit bedste foto

18-06-2024 13:33, af Anne Cecilie Sohl

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.