Den 4 ½ årige schæferhund Theo er en vaskeægte helt. Derfor mødte hundefører og ejer, Carsten Brahms, og Theo op til Dansk Kennel Klubs hundeudstilling i Herning for at modtage en pokal og en check på kr. 5000. Vinderen er udpeget af Nationalt Politihundecenter.
- Prisen er et rigtig stort skulderklap for Theo og jeg. Det beviser, at vi er på rette vej, og jeg er stolt og glad over at modtage prisen, fortæller Carsten Brahms, ejer og hundefører af Theo.
Eftersøgningen der gav pote
En varm sommerdag i juni 2016 bliver Carsten og Theo tilkaldt. En 89-årig dement plejehjemsbeboer var forsvundet. Flere politihunde og hundefører ankommer til stedet. De gennemsøger først plejehjemmet, og derefter starter en systematisk eftersøgning af området omkring plejehjemmet i Vemb, nær Holstebro. Der ankommer en helikopter til stedet for at assistere med eftersøgningen. Hundene tager sig af skov og buskads områderne, mens helikopterne fokuserer på de åbne områder. De leder og leder og leder, men forgæves. Det bliver mørkt og eftersøgningen stopper ved 23 tiden samme aften. Her har hunde og hundefører været i gang i næsten 7 timer.
Næste morgen går det løs igen. Carsten og Theo bliver sendt ud for at gennemsøge området omkring Storå i Holstebro. Carsten og Theo går og søger langs det våde sumpområde ved åen. Theo sendes igen og igen ned til bredden for at søge og op igen på den lange strækning.
Da en af deres kollegaer går parret i møde, vælger Carsten at lade Theo søge mere frit resten af vejen. Og gudskelov for det.
25-50 meter fra åen omme bag et buskads, godt gemt i det høje græs, ligger den 89-årige demente plejehjemsbeboer, som er dehydreret og solbrændt i ansigtet. Theo giver hals, Carsten tilkalder ambulance, og eftersøgningen er slut.
Familiehund ved pejsen
Når Theo ikke er på arbejde, er han en rar og kærlig familiehund, som nyder at ligge foran pejsen. Han er Carstens anden politihund, da Carsten har været hundefører siden 2005.
-Det har været en god faglig udfordring at blive hundefører. Jeg startede helt fra bunden uden nogen forudsætninger for at træne hunde.Politimand og hundetræner er to forskellige håndværk, som du skal have til at fungere sammen, siger Carsten Brahms.
Theo er en gruppe 2 tjenestehund, men makkerparret arbejder på at komme i gruppe 1, som er for de ekstra skarpe næsehunde, der eksempelvis kan finde gerningsstedet på baggrund af fært som sved og spyt.
Oprindeligt hedder Theo 'Dederthing Franz' og kommer fra kennel Dederthing.
Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af denne hund fundet på Tulipvej i Vejle den 04.05. 2021
11 dage tog det før politiet fandt frem til ejeren af den hund, der 13. juli angreb en syvårig pige på en legeplads
Sidste onsdag blev en hund fundet ved Skive. Den var meget ilde tilredt, og nu er den død. Men ejerne har endnu ikke meldt sig
Der går lidt politi- og narkohunde i den for tiden, men her er endnu en god historie af den slags
Tirsdag blev en labrador fundet i Grindsted. Den savner sine ejere
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse