Denne weekend er Herning farvet i Winter Wonder Show farver, hvor årets bedste hunde bliver hyldet. Blandt de mange præmieringer var der lørdag den 9. november en særlig hæder: titlen som Årets Politihund, som blev uddelt i Store Ring efter finalen i juniorhandling og før de øvrige Best In Show konkurrencer.
Denne ærefulde titel blev tildelt politihunden Thor, en schæferhund fra Nordjyllands Politi, og hans dedikerede fører, Karsten Hav Sørensen.
En uovertruffen indsats
Thor, der er 11 år gammel, har sammen med Karsten Hav Sørensen været en uundværlig del af politiet siden 2013. Som en af landets dygtigste gruppe 1 patruljehunde har Thor deltaget i utallige sager, der spænder fra indbrud til mere alvorlige forbrydelser som drabsforsøg og voldtægt. Hans evner har flere gange vist sig afgørende i kritiske situationer.
En sand helt
I løbet af sine år i tjeneste har Thor udmærket sig i en række bemærkelsesværdige opgaver. For eksempel fulgte han et spor på tre kilometer gennem mark, åløb og skov for at fange en indbrudstyv, der forsøgte at flygte. Thor har også forhindret selvmord under humanitære eftersøgninger og har fundet vigtige beviser ved gerningssteder, der har været med til at opklare alvorlige forbrydelser.
En af de mest bemærkelsesværdige sager, Thor har været involveret i, var den tragiske Mia-sag fra Aalborg. Thor og Karsten Hav Sørensen var med fra start til slut, hvor Thor søgte på både gerningsstedet og findestedet for forbrydelsen. Han fandt afgørende beviser, som var med til at klarlægge hændelsesforløbet og få gerningsmanden dømt i både by- og landsret.
Dedikeret samarbejde
Karsten Hav Sørensen, Thors fører, er kendt for sin passion og engagement. Han har fungeret som hundefører og træningskoordinator hos Nordjyllands Politi siden 2013. Karsten er en vellidt kollega og en fremragende instruktør på hundeskolen, hvor han ofte underviser i gruppe 1 uddannelser. Hans samarbejde med Thor har været præget af målrettet træning og et konstant ønske om at dygtiggøre sig.
En velfortjent hæder
Karsten og Thor blev indstillet til prisen af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten. Deres arbejde er et bevis på det stærke bånd mellem hund og fører, samt den afgørende rolle, de spiller i dansk politiarbejde. Deres hæder som Årets Politihund er en anerkendelse af deres uundværlige bidrag til samfundets sikkerhed.
Winter Wonder Show i Herning dannede en festlig ramme om kåringen, og det er tydeligt, at Thor og Karsten har gjort en stor forskel med deres arbejde. Deres dedikation og præstationer inspirerer både kolleger og samfundet som helhed.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
I går var der børne- og ungedag i Fårvanghallen. Mange mødte op, og her kan du se lidt billeder fra dagen
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
I weekenden var 133 DKK’s instruktører samlet på Askov Højskole til et par lærerige dage med workshops og foredrag, så de kunne vende endnu klogere hjem til deres hundetræning
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
Fredagens pressemøde bød på nye restriktioner, som naturligvis også har konsekvenser for hundesporten. Her får du DKK’s overblik
Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status
For første gang står DKK bag Show of Winners, når det pompøse arrangement holdes i Brøndbyhallen på lørdag
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.