Hund dræbt: Flugtbilist efterlyses

07-01-2023 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den lille vestjyske by Ansager sidder Heidi og Kent Christensen og savner deres hund, der blev ramt af en bil torsdag aften. Bilisten stak af

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Det handler om ansvar, og det handler om medmenneskelighed. Det handler om sorgen over at miste et kært medlem af familien. Det handler om ordentlighed. 

I den lille vestjyske by Ansager bor Heidi og Kent Christensen med deres familie. De bor lige over for den lokale skole i byen. Som regel er Ansager en tryg lille by, hvor alle kender hinanden og der hersker en god stemning borgerne imellem. 

Torsdag aften omkring klokken 22 skete det frygtelige, at Heidi og Kents hund, Gaby, løb ud af deres have og ud på vejen. De hørte et bump og et skrig, som desværre stammede fra Gabys møde med en bil. 

- Vi ved godt, det er vores ansvar, at hunden bliver på matriklen, lyder det fra parret, som dog mener, at føreren af bilen på ingen måder har levet op til sit ansvar. 

Bilen stak nemlig af fra sammenstødet. Gaby blev tilset af flere dyrlæger, som alle mente, at Gabys liv ikke stod til at redde. Hun blev derfor aflivet.

- Gaby var en meget aktiv hund og en utrolig god løber. Hun blev flittig brugt til jagt. Men også den største familiehund, hun elskede at blive nusset og hygget med, og man fik utallige poter på skødet hvis man ikke kælede eller puttede med hende. Så uden tvivl en utrolig kærlig hund både ovre for voksne og børn.  Vores børn på idag 3-7-9 år idag er vokset op med hende. Hun bliver et kæmpe savn fra vores familie, lyder det fra Heidi Christensen. 

Parret efterlyser derfor den bilist, der påkørte deres hund. Desværre så de ikke hvilken bil, det var. De hørte kun den frygtelige lyd af sammenstødet og derefter en bil, der gassede op. 

 

Læs også

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Hund døden nær af pizzadej

13-04-2021 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En pizza havde næsten kostet hunden Mabel livet. Nu advarer ejerne andre hundeejere om den farlige dej

Hund fandt rotte i bagerbutik efter kun 20 sekunders søgen

07-01-2015 14:08, af Tine Luther
En rottefængers hund udførte sit arbejde til UG hos bager i Roskilde.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Efterlad aldrig din hund i en varm bil

06-06-2023 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når temperaturen stiger om sommeren, fraråder Dyrenes Beskyttelse at hunde efterlades i biler, også selv om det kun drejer sig om kort tid. Desværre er der stadig mange, som lader hunden sidde i bilen når det er varmt, hvilket kan have fatale konsekvenser

Når alderen trykker/helbredet svigter

24-03-2012 08:08, af Tine Luther
Har din hund problemer med at springe op i sofaen eller andre steder? – Byg en skammel til den!

Vi vil læse om hunde

24-11-2014 13:12, af Tine Luther
I følge washingtonpost.com er der meget stor sandsynlighed for, at en artikel bliver citeret, hvis der optræder en hund i den.

Dårlige oplevelser påvirker hundens søvn

11-02-2022 08:00, af Astrid Gerd Holtet

De fleste har nok oplevet at have en dårlig dag med stress eller bekymringer. Sådan nogle dage, man glæder sig til er overstået. Men når man endelig får mulighed for at sove, så er søvnen dårlig og urolig. Ny forskning tyder på, at din hund måske kan opleve det samme!    

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse