Der var slet ingen tvivl. Selvfølgelig skulle Benedikte Hangaard Jensens franske bulldog på 3 år flytte med til London. Benedikte havde fået et nyt job i London, og i september flyttede hun til England med hunden Rich. Makkerparret har oplevet, at englænderne har en mere fri tilgang til hunde end i Danmark. Eksempelvis løber hundene frit i parkerne, og de firbenede er også velkomne på både cafeer og restauranter.
– Rich er en glad og nem hund, og jeg har taget hans hundekurv og legetøj med fra Danmark, så han også havde lidt hjemmefra. Rich har taget hele flytningen i stiv arm, og han trives i London, fortæller Benedikte Hangaard Jensen.
Hunden med på Starbucks
Benedikte valgte at køre til London med Rich, fordi hun ikke kunne klare tanken om, at den skulle transporteres som fragt i et fly uden hende. Inden afrejsen gennemgik Rich et grundigt sundhedstjek af dyrlægen, så den var helt klar til den lange rejse. Den første uge boede de på et hotel, indtil Benedikte fandt en lejlighed, som de kunne flytte ind i. Hun har også en købt en slags hundeklapvogn, som Rich kan sidde i, når de tager metroen, så den ikke bliver trådt på de små hundepoter.
Udover alle de praktiske foranstaltninger som der skal til, når man flytter hele sin tilværelse udenbys, så har Benedikte også bidt mærke i væsentlige kulturelle forskelle mellem danskere og englændere, når det angår at have hund. I London må hun have Rich med på Starbucks, diverse restauranter og cafeer. I storbyens parker bliver hundene også luftet frit, og det var noget af en omvæltning for Benedikte.
– Det var faktisk lidt grænseoverskridende for mig i starten, at hundene ikke havde snor på. Men jeg har aldrig oplevet eller set nogle konflikter, fordi alle hundene er vant til det, og så løber de bare videre, hvis de ikke vil snakke med hinanden. I London er de meget positivt stemt overfor hunde, fortæller Benedikte.
Forhindringsløb og brunch for hunden
Benedikte og Rich har også meldt sig til et populært forhindringsløb for hunde, kaldet "The muddy dog challenge" i England for at få flere både to- og firbenede venner. Desuden fortæller Benedikte engageret, at I London arrangeres der også månedlige brunch på byens cafeer målrettet til hund deres ejere. Der er også yogaklasser, hvor hunden kan deltage. I det hele taget byder London på en masse interessante arrangementer for både hund og menneske, som Benedikte glæder sig til at prøve sammen med sin følgesvend.
Du kan følge storbyhunden i London på dens Instagram her.
Hunden Dexter dumpede sin eksamen hos Metropolitan Police i London. Men så fandt man et andet job til hunden
Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning
Søndag stod Tina Andersen i Ring 16 på hundeudstillingen med sin coton de tulear, Havana. Inden hun kom dertil, havde hun oplevet skyggesiden af hundeverdenen – af den værste skuffe
Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Ring 8 er i den grad nordisk denne lørdag, hvor de mange dansk/svenske gårdhunde bliver vist frem
Torsdag var endnu et hundeprodukt i Løvernes Hule på DR1 og endnu engang er salget eksploderet efterfølgende
Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.