Da dansk politi i sin tid fik hjælp af svenske lighunde under efterforskningen af mordet på Kim Wall, var indtrykket så godt, at man i Danmark nu også er ved at uddanne sådanne hunde.
Torsdag var tre af disse hunde på træning i havnebassinet i Kalundborg, og vi var så heldige at være med i en af bådene, hvor Zorro viste sin enorme kunnen i båden.
Som du kan se i videoen nederst i denne artikel, stod Zorro forrest på båden med snuden ned mod vandet i flotte søg, selvom vi sejlede ud, hvor bølgerne var en smule høje.
Det er kun et lille år siden, man startede med at uddanne disse hunde, og de første gange i bådene var hundene noget urolige og havde svært ved at finde ud af, hvad de skulle ude på bådene. Men nu ser de meget rutinerede ud, og det er altså ret fantastisk.
Og naturligvis er ambitionen at Danmark skal have verdens bedste vandsøgshunde.
Du kan læse meget mere om vandsøgshundene i næste nummer af HUNDEN
Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage
I oktober forsvandt Maria From Jakobsen fra sit hjem i Frederikssund. Netop nu leder en af politiets hunde efter spor af hende i Roskilde Fjord ved Selsø
To af Fyns Politis patruljehunde er netop nu under uddannelse som vandsøgshunde sammen med deres hundeførere. Hundene i Fyns Politi er blevet særligt udvalgt til at blive specialtrænet til søg i vand
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet
En ransagning efter stoffer på en adresse i det nordlige Aarhus førte onsdag formiddag til et uventet fund.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.