REKORD: Narkohund fandt 1,3 kilo amfetamin i dansk fængsel

08-09-2020 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et malerværksted i Renbæk Fængsel syd for Ribe viste sig at indeholde andet end malerrester og stive pensler

Copyright Ridehesten.com
Sådan så det ud, da Christian Bøje og Fanta søgte efter narko i Enner Mark Fængsel Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned var vi med Christian Bøje og hans narkohund Fanta på opgave i Enner Mark Fængsel ved Horsens. Her snusede Fanta sig frem til resterne af noget rygeheroin. Nu har en anden hund vist, at det i den grad er en vigtig rolle narkohundene og deres førere spiller i den danske kriminalforsorg.

I Renbæk Fængsel mellem Tønder og Ribe fandt narkohundene interesse i en væg i et malerværksted. Her skulle politiet så have fundet mindst 1,3 kilo amfetamin. Det skriver eb.dk.

Ekstra Bladet har gennem en kilde med kendskab til sagen fået flere oplysninger at vide, end politiet i første omgang vil ud. Fra politiet vil man gerne bekræfte, at der er fundet en større mængde amfetamin, men man ønsker ikke at komme mængden nærmere, ligesom man heller ikke ønsker at fortælle, hvor stoffet blev fundet.

Kilden fortæller dog til Ekstra Bladet, at fundet omfatter ikke mindre end 1,3 kilo amfetamin, hvilket er en rekordfangst, idet der i 2019 i alt blev fundet 392 gram amfetamin fordelt på 53 fund.

Ydermere bekræfter kilden, at fundet blev gjort i en mur i malerværkstedet.

Den store mængde ville have en værdi på cirka 97.000 kroner på gaden.

Og så husker vi lige at sende en rosende hilsen til Fanta, hvis fund i Enner Mark Fængsel stadig var flot, selvom det ikke helt kom op på siden af dette rekordfund.

Læs mere om sagen på eb.dk.

Læs også

Vakse hunde fandt narko i Farum

08-02-2024 16:00, af Anne Cecilie Sohl

Tre dygtige politihunde hjalp onsdag aften med at opsnuse ulovlige euforiserende stoffer i en målrettet indsats mod narkohandel på gadeplan i Farum. 

Toldhunde finder 36 kilo kokain på Aarhus Havn

09-11-2022 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Toldere har fundet 36 kilo kokain i forbindelse med en toldkontrol af en kølecontainer på Aarhus Havn, da toldhunde markerede kraftigt på lugten fra en container.  

Narkohund fandt hash

02-06-2021 12:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af politiets narkohunde ledte tirsdag betjente på sporet af en lejlighed, hvor beboeren var i besiddelse af hash

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt