Maja Frimodt Clausen blev i tirsdags ringet op af hendes naboer da hun var på arbejde, fordi hendes schæferhund stod i gårdspladsen og gøede helt vildt.
– Jeg skyndte mig selvfølgelig hjem og det samme gjorde min datter på 14 år, forklarer Maja og fortsætter:
– Vi undrede os jo i første omgang over hvordan han var kommet ud, da han altid er inde i gangen når vi ikke er hjemme. Da vi så går ind ad døren kan vi se, at der er affald over hele huset og da vi så kommer ind i stuen kan vi se, at et vinduesparti er helt smadret.
Majas datter tænker med det samme på familiens lille miniaturehest Minni, som går og græsser i familiens have. Og da de kommer ud i haven til hende, kan de se, at det er helt galt.
– Min datter råbte til mig, at hun blødte og så kan vi se, at hun er blevet skåret i ansigtet. Vi tilkalder selvfølgelig dyrlægen, og de skader som Minni havde tydede på, at hun først var blevet sparket, dernæst forsøgt kvalt og til sidst skåret i ansigtet.
Reddet af familiens schæfer
Miniaturehesten Minni er nysgerrig og vant til at blive kælet meget med af hele familien, da hun er en del af familien på lige fod med mennesker og hunde.
– Vi formoder, at hun er kommet hen for at ville snakke da tyvene har været ved at bryde ind, og så har de forsøgt at komme af med hende. Heldigvis kom vores schæferhund til undsætning. Hun var lukket inde i gangen sammen med vores anden hund, og hun har formodentligt hørt tyvene. Så hun er hoppet op ad døren, og heldigvis lykkedes det hende at få døren op, så hun har kunne skræmme tyvene væk.
En trist fortid
Det er ikke første gang, at Minni har været udsat for ubehagelige ting, for da familien fra Nr. Broby fik hende hjem var hun udsultet og der var tegn på, at hun tidligere var blevet mishandlet.
– Jeg købte hende ved en hestehandler hvor hun var helt udsultet, hendes hove var helt krøllede, hun var uglet og beskidt. Min mand kunne først ikke forstå, at jeg ville have hende med hjem, men jeg havde besluttet mig for, at jeg ville give hende chancen, fortæller Maja og fortsætter:
– I samarbejde med dyrlægen og vores smed Lone Busse har vi fået hende til at se godt ud igen. Hun er vores lille guldklump, og vi er alle rigtig glade for hende. Min mand har bygget et skur til hende, sådan, at når hun er hjemme hos os og græsse, så kan hun også gå i læ. Normalt står hun i en stald sammen med andre heste, men vi har hende tit med hjemme, også inde i huset.
Åbner køleskabe og ser TV
Minni er ikke en helt almindelig hest, for hun kan både åbne køleskabe og se TV. Hos familien får hun lov til at være en del af familien både inde og ude, og hun er ofte også med nede ved det lokale indkøbsmarked.
– Vi har sådan en anordning hvor der hænger et håndklæde ved køleskabet på en sådan måde, at når hun hiver i det så åbner køleskabet og så kan hun tage et stykke rugbrød der er klar til hende. Det er vores faste ritual de dage hvor hun sover hjemme hos os.
Populær i byen
De fleste i Nr. Broby kender Minni, for familien går ture med hende ligesom med hundende, og så er hun ofte med nede og handle.
– Når hun er med nede i Brugsen, så kommer vores søde uddeler ofte ud med en gulerod til hende. Hun er rigtig populær i byen, men hun er virkelig også den sødeste lille pony.
Minni er 4 år og har været hos familien i godt 4 måneder nu.
I bedring ovenpå overgrebet
Minni var hårdt medtaget efter indbrudstyvene havde overfaldet hende, men hun var samtidig heldig med, at det ikke gik værre.
– Hun blev syet med 9 sting og så er hun kommet på smertestillende. Dyrlægen sagde, at havde de skåret hende lidt mere til højre, så havde hun mistet det ene øje, så hun var trods alt heldig. Jeg er bare ked af, at hun også skulle blive udsat for det her ovenpå det hårde liv hun allerede har haft. Men vi passer på hende, og gør alt vi kan for, at hun skal have det godt, slutter Maja af.
For mange børn står et kæledyr øverst på ønskesedlen. De græder sig i søvn og plager efter alt fra en hamster til hund eller hest. Det, at vokse op i en familie med dyr, kan være en berigende oplevelse for børn, som lærer at omgås andre levende væsener med respekt, omsorg og ansvarlighed, men som forældre skal man have samme store ønske om et nyt familiemedlem, for klichéen holder skam endnu: Kæledyr er stadig den voksnes ansvar.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
Bob har netop fået den tvivlsomme ære at blive udnævnt som Englands mest ensomme hund
Torsdag morgen kl. 08.38 ringede en skovfoged til Bornholms Politi og anmeldte en 52-årig hundeejer, som nægtede at tage sin hund i snor i et naturbeskyttet område i Aakirkeby.
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilke racer du kun kan opleve i dag fredag
Har du en hund, der ikke er bange for at manøvrere rundt på skrå brædder, så bør du måske kontakte Busbjergspillene
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.