Sådan træner du et godt indkald – tips og tricks

28-01-2017 13:04, af Kasper Larsson
I dagligdagen er et godt indkald lig med frihed og glæde – både for hund og hundeejer. Men hvordan trænes det nemt og sjovt?
Copyright Ridehesten.com
Et godt indkald er til glæde for både dig og hunden. (Foto: Shutterstock)

Hundeejerens ønske nr. 1 er et godt indkald. Hvalpen søger naturligt kontakten, men som hunden modnes og bliver ældre, bliver den også mere nysgerrig, modig og selvstændig. Derfor er det vigtigt at have trænet et godt indkald, så man som ejer kan holde styr på sin hund. Sådan gør du: 1. Fido, her! Først skal man minde hvalpen om, at hundens navn + kontakt = belønning! Gentag et par gange, indtil budskabet er forstået. Derefter kobles ”her” på. Løb lidt væk fra hvalpen og sig navn + ”her”. Når hvalpen når hen til dig, skal du belønne rigeligt med godbidder, kæl og leg. 2. Hånd på halsbånd og fri igen. Hunde finder meget hurtigt ud af de små tegn, der forudsiger adfærd. Eksempelvis at hundeejeren rækker ud mod hundens halsbånd, fordi linen skal på = legen er slut. Hvis hunden ikke kommer hele vejen hen til dig, skal den ikke belønnes. Beløn først, når din hånd rører ved dens halsbånd. Derved vil hunden hurtigt acceptere den nye adfærd og gladeligt komme hele vejen ind til dig. Giv nogle gange hunden lov til at løbe fri igen – det skal være uforudsigeligt, hvornår linen kommer på. 3. ”Løbe og fang mig”-legen Denne leg handler om, at prøve at løbe væk fra hunden. Her skal du råbe navn + her, og løbe i fuld fart væk fra hunden. Når den når op på siden af dig, skal du kaste den en godbid. Når hunden giver sig i kast med at fortære godbidden, skal du løbe væk igen. Legen lærer hunden, at når den hører sit navn blive kaldt, så forsvinder ejeren, hvis ikke hunden hurtigt indhenter. Det er en sjov leg, som giver hunden fart og fokus under indkald. Du kan finde flere tips og tricks fra artiklen "Fra sjove hvalpevaner til gode voksenvaner - 2. del", der blev bragt i jan/feb-nummeret af HUNDEN, 2015.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?