Der er noget særligt ved at campere næsten lige ved siden af udstillingsringen. For Mai-Britt og Søren Askgaard, som ejer tre west highland white terriere, er campingvognen blevet en fast del af deres udstillingsliv. ”Det fungerer rigtig fint for os. Vi bor kun 80 kilometer væk, men det er rart ikke at skulle køre frem og tilbage hver dag,” fortæller Søren, mens han er i gang med at pakke campingvognen sammen.
Ægteparret har nu taget campingvognen Dansk Kennel Klubs udstillinger fire gange. - Det er en stor fordel at have hundene med hele tiden, især når vi skal i ringen, forklarer Mai-Britt. Deres tre terriere nyder tydeligvis også at kunne slappe af tæt på deres ejere mellem udstillingerne.
Hundekærlighed og campinghygge
For parret er campingvognen ikke kun en praktisk løsning, men også en del af hyggen. - Vi bruger campingvognen meget til udstillinger, både i Danmark og i udlandet. Det giver os frihed til at tage hundene med og samtidig nyde samværet med andre udstillere, siger Søren.
De fortæller, hvordan de ofte møder de samme mennesker og hunde på tværs af grænserne. - Det er et lille samfund i sig selv. Når vi er i Tyskland eller Luxembourg, camperer vi ofte ved siden af de samme folk. Det skaber et helt særligt fællesskab, forklarer Mai-Britt.
Faciliteterne spiller – næsten
Generelt er Mai-Britt og Søren meget tilfredse med forholdene på campingområdet. - Der er fine badeforhold, og vi kan sætte en hundegård op lige foran campingvognen, så hundene har god plads til at bevæge sig, fortæller Søren. Det hele fungerer perfekt for parret, og de føler sig godt tilpas under hele opholdet.
Dog er der et lille minus denne gang. - Desværre ligger der gamle hestelorte rundt omkring, og det er ikke så lækkert, når hundene gerne vil snuse i dem. Det er ærgerligt, at man skal starte dagen med at rydde op efter andre, siger Mai-Britt med et grin.
Alligevel er de ikke i tvivl om, at campingvognen skal med igen næste år. - Det giver os mulighed for at være tæt på vores hunde og samtidig være en del af hele udstillingsoplevelsen. Og så er det rart at have vores egen lille base, hvor vi kan slappe af mellem bedømmelserne, slutter Mai-Britt.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.