Felix Smith. Manden der har dedikeret et helt program til sin hund Marley, da de to sammen var værter for Hvem sagde vov, sagde i starten af februar farvel til sin kære Marley, der måtte en tur over på den anden side, hvor godbidder gror som ukrudt og markerne er til at løbe frit omkring på.
Felix Smith har aldrig lagt skjul på sin store kærlighed til hunde, og derfor var det naturligvis også svært at sige farvel til en gammel ven som Marley. Det skriver han på Instagram.
Mens savnet til Marley stadig rumsterer i tv-værtens krop, har han og kæresten Marie fundet sig en ny hund, som bliver en del af familien fra 31. marts.
Kæresten Marie havde kun et krav til hunden, og det var, at den skulle hedde Robert Redford, og det kommer den altså til. Hunden er en cocker spaniel, og den er naturligvis vanvittig nuttet.
Du finder et billede af Robert Redford her
Kunne vi ikke fejre dette med en masse hvalpebilleder? I er meget velkomne til at lægge jeres mest nuttede hvalpebilleder op her i tråden på Facebook.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Denne sommergquiz handler om de racer, der måske ikke er så kendte
Allerede dagen efter Vixens første markprøve var vi afsted igen - På den ene side med lidt mere ro i maven, da hun jo allerede havde en præmiering i bagagen, men også på samme tid lidt mere på udebane, da vi nu skulle dømmes af en dommer, som jeg ikke kendte i forvejen, og knapt så mange kendte ansigter blandt de andre deltagere
Piuk Chow Possesses Black Passion eller bare Mandela døde for to uger siden. Den smukke sorte chow chow er den mest vindende sorte chow chow i Danmark nogensinde, og derfor fortjener han en hyldest
I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen
Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer
I sydtyske Schopfloch er en hund død efter en hyggelig dag med kage i den lokale hundegruppe
I den tyske storby vil man fremover kunne begraves med sit kæledyr. Det skyldes især, at mange mennesker er ensomme og ser deres kæledyr som deres bedste ven
Hunden Paco mistede for nylig livet i Munkebo. Hunden døde af en forgiftning. Flere mener, at det er et menneske, der med vilje har forgiftet Paco og andre hunde og dyr i området
Julen banker så hårdt på døren, at det kan give hovedpine. Har du styr på alle gaverne, ellers kan DKK hjælpe dig
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet