To terriere fanget i rævehul

13-01-2020 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu er to små terriere fanget levende eller døde i en rævegrav på Sjællands Odde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Søndag 5. januar gik Annette Dancker tur med sine to terriere Tulle og Nuttall. Turen gik dog på ingen måde, som hundeejeren havde håbet. Pludselig så hundene nemlig deres snit til at smutte ind i en rævegrav, og siden har Annette Dancker ikke set sporet af sine to hunde.

Rævegraven, som de to hunde forsvandt ind i, ligger på Nordstranden på Sjællands Odde, og selvom det må være svært at tro på, at de to hunde efter otte døgn stadig er i live, håber Annette Dancker naturligvis stadig at finde sine hunde i live.

– Måske er de kommet ud af rævegraven og løber rundt i området, fortæller hun til sn.dk. Hun er dog også klar over, at der er en vis risiko for, at hundene desværre er døde.

– Måske er de døde. Det er bare fortvivlende ikke at vide, hvad der er sket med dem, siger hun til det sjællandske medie.

Der er forsøgt flere ting i kampen for at redde hundene. For eksempel er der blevet sendt et sondekamera ind i graven. Desværre støder den imod noget grus et stykke inde, hvilket tyder på, at graven er styrtet sammen.

Selvom Annette Dancker naturligvis for alt i verden ønsker vished om sine hundes skæbner, advarer hun dog folk mod at forsøge at grave rævegraven ud selv. Det kan nemlig være forbundet med livsfare, idet rævegraven har indgang fra en lodret skrænt mod havet.

Vi håber naturligvis det bedste for de to hunde og for Annette Dancker.

De forsvundne hunde er på størrelse med en jack russel terrier og de er begge sorte med et lille hvidt bryst. Hundene hedder Tulle og Nuttall. Ifølge ejeren er de søde og hengivne, og kommer, hvis man kalder.

Læs mere om hundene på sn.dk

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang

Hund reddede 10-årig pige i snestorm

31-01-2022 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hele 18 timer var en 10-årig pige fanget i en snestorm i Rusland. Trods de vanvittige forhold, overlevede pigen

SE BILLEDERNE: Hunde klar til karneval

18-02-2020 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I Brasilien er det snart karnevalstid, og det er ikke kun mennesker, der klædes ud

Lockdown har givet flere stressede hunde

27-08-2020 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Engelsk undersøgelse har kigget på konsekvenserne af lockdown, og det ser desværre skidt ud

Fortryllende hunde til Winter Wonder Show i Herning

05-11-2024 12:15, af Cecilie Friis Amstrup

I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede. 

Fredagsquiz: Hvad ved du om jack russell terrier

26-01-2018 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Fremover vil vi hver fredag offentliggøre en quiz om en bestemt race af hunde. Fakta om hundene er taget fra Dansk Kennelklubs hjemmeside og burde derfor være ret præcise. Denne uge handler quizzen om jack russell terrier

Flot afslutning i Vejen

16-06-2024 21:00, af Anne Cecilie Sohl

Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere. 

5500 hunde mødes i Ballerup

12-06-2012 12:24, af Tine Luther
I weekenden den 16.-17. juni afholder Dansk Kennel Klub international udstilling i Topdanmark Hallen i Ballerup. Over 200 forskellige racer dyster i udstillingsringene. Desuden bliver der afviklet konkurrencer i lydighed, agility og rallylydighed.

En hund i skyggen - Det er lykken

25-06-2023 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vinden er svagere, solen er stærkere. Det er varmere i dag end i går. Helidgivis er udstillerne i Dansk Kennel Klub gode til at finde skygge til deres hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse