Nyt fodertilskud til hunde med dårlig mave

09-08-2017 13:52, af Anne Ekenberg

Scanvet har udgivet en ny serie af produkter, som hjælper hunde og katte med uro i maven til at genvinde roen. Diapaste og Diapro PLUS hedder de to produkter, som begge fås hos dyrlægen. Hunden.dk har snakket med dyrlæge Ann Cecilie Larsen fra Scanvet.

Copyright Ridehesten.com

– Har din hund eller kat dårlig mave, anbefales det naturligvis at søge dyrlæge, siger Ann Cecilie. – Her vil du muligvis få tilbudt Diapaste og Diapro Plus, som netop er fodertilskud til hunde og katte med løs mave.

Diapaste indeholder et specielt lermineral, som virker stoppende og beroligende på tarmen. Derudover indeholder Diapaste præbiotika, dvs. specielle fibre, som fungerer som ernæring for de gode tarmbakterier, og elektrolytter, altså salte, som medvirker til at genoprette elektrolytbalancen. Endelig indeholder Diapaste også dextrose og aminosyren glutamin, der tilfører tarmcellerne energi.

Diapro PLUS er et helt nyt kombineret pro- og præbiotikaprodukt, som indeholder de godkendte probiotiske bakteriestammer med de svære navne Enterococcus faecium og Lactobacillus acidophilus. Diapro Plus indeholder også præbiotika – altså fibre. Sammensætningen af både pro- og præbiotika reducerer varigheden af løs mave, styrker immunforsvaret og genopretter og vedligeholder den normale tarmflora, og din hund eller kat får hurtigt balance i mavetarm systemet igen.

– Diapaste og Diapro PLUS kan anvendes hver for sig eller i kombination. Da Diapaste besidder de stoppende egenskaber, vil det ofte være den dyrlægen vælger først til hunden eller katten med løs mave. Diapro Plus kan både genoprette og vedligeholde den sunde tarmflora og kan anvendes sideløbende med Diapaste, samt i en kortere eller længere periode efter dyret igen har normal mave. Begge produkter anvendes naturligvis altid i overensstemmelse med din dyrlæges anvisning.

Kilde: Scanvet.

Læs også

Kan min hund få allergi?

15-06-2025 07:58, af Cecilie Friis Amstrup

Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.

Sådan hjælper du din overvægtige hund

17-05-2025 07:39, af Cecilie Friis Amstrup

Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.