Hvor skal man bo, hvis man har hund? Et svar kunne være Frederikssund. I hvert fald er man her netop gået i gang med byggeriet af en etageejendom med 18 lejligheder, hvor kun hundeejere kan få lov at bo. Det skriver blandt andre Frederiksborg Amts Avis.
I en tid, hvor der bliver længere og længere mellem lejligheder i de store byer, hvor lejere må have husdyr med, er det en noget opsigtsvækkende vej, man går i Frederikssund. Det er entreprenørerne Niels Martin Viuff og Palle Søegaard, der står bag det ”vovede” byggeri, som fordeler sig over tre etager.
I byggeriet er hunden tænkt ind fra starten, idet lejlighederne bliver skabt i materialer, som kan holde til hundes til tider lettere voldsomme adfærd. Derudover kommer der fællesarealer udenfor bebyggelsen med hundegård og vaskeplads.
Dansk Kennel Klub har også haft en finger med i spillet i fintænkningen af det hundevenlige hus, idet klubben blandt andet har givet rådgivning om, hvordan man laver altaner, som hundene ikke risikerer at falde ned fra.
Byggeriet ventes at stå klart om et år, og til den tid er forhåbningen, at alle 18 lejligheder er lejet ud til glade hunde og deres ejere.
En af politiets narkohunde ledte tirsdag betjente på sporet af en lejlighed, hvor beboeren var i besiddelse af hash
Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen
Man skal virkelig passe på i disse juletider. Det fandt en 66-årig kvinde ud af, da der udbrød brand i hendes lejlighed
En stigende tendens til at filme kæledyr i unaturlige og ubehagelige situationer, der deles som underholdning på internettet, får nu en af landets største grupper af dyrehospitaler til at advare mod at optage og dele disse videoer. I mange tilfælde kan situationerne gøre skade på dyrene og føre til manglende tillid til kæledyrsejeren eller ligefrem angst hos kæledyrene, lyder det
Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling
Da Asbjørn var mellem fem og otte år, led han af leukæmi. Mens den lille dreng røg ind og ud af hospitalet, havde han en ganske særlig ven derhjemme. Ønskefonden havde nemlig sørget for, at han fik sit største ønske om en hund opfyldt
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.