Nyt byggeri kræver hund at bo i

05-09-2018 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Frederikssund er man netop gået i gang med byggeriet af en ejendom med 18 lejligheder, som alene henvender sig til hundeejere

Copyright Ridehesten.com
Der bliver nok at juble over for både hunde og ejere, når byggeriet står færdigt. Foto: Shutterstock

Hvor skal man bo, hvis man har hund? Et svar kunne være Frederikssund. I hvert fald er man her netop gået i gang med byggeriet af en etageejendom med 18 lejligheder, hvor kun hundeejere kan få lov at bo. Det skriver blandt andre Frederiksborg Amts Avis.

I en tid, hvor der bliver længere og længere mellem lejligheder i de store byer, hvor lejere må have husdyr med, er det en noget opsigtsvækkende vej, man går i Frederikssund. Det er entreprenørerne Niels Martin Viuff og Palle Søegaard, der står bag det ”vovede” byggeri, som fordeler sig over tre etager.

I byggeriet er hunden tænkt ind fra starten, idet lejlighederne bliver skabt i materialer, som kan holde til hundes til tider lettere voldsomme adfærd. Derudover kommer der fællesarealer udenfor bebyggelsen med hundegård og vaskeplads.

Dansk Kennel Klub har også haft en finger med i spillet i fintænkningen af det hundevenlige hus, idet klubben blandt andet har givet rådgivning om, hvordan man laver altaner, som hundene ikke risikerer at falde ned fra.

Byggeriet ventes at stå klart om et år, og til den tid er forhåbningen, at alle 18 lejligheder er lejet ud til glade hunde og deres ejere.

 

Læs også

Narkohund fandt hash

02-06-2021 12:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af politiets narkohunde ledte tirsdag betjente på sporet af en lejlighed, hvor beboeren var i besiddelse af hash

England: Lejere skal have ret til kæledyr

02-11-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen

Hunde reddet fra brand i Kgs. Lyngby

16-12-2019 17:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man skal virkelig passe på i disse juletider. Det fandt en 66-årig kvinde ud af, da der udbrød brand i hendes lejlighed

Vi er MEGET glade for vores hunde

03-11-2016 12:45, af Kasper Larsson
En ny undersøgelse viser, at hver tredje danske hundeejer bekymrer sig lige så meget om sin hunds helbred som sit barns

At spise egen afføring: En dårlig vane, der kan smitte

17-02-2021 12:45, af Astrid Gerd Holtet

At spise sin egen afføring, også kaldet koprofagi, er noget nogle hunde gør. Årsagen til denne, for os mennesker noget ulækre vane, er ikke helt opklaret. Et brasiliansk forskerhold har undersøgt det lidt nærmere – og én ting de fandt ud af var, at sandsynligheden for at hunden udfører koprofagi er større hvis hunden bor sammen med en anden hund, der også udfører adfærden

Video: Nyt værktøj skræller dyret i lag

04-01-2019 17:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et samarbejde mellem Sveriges største hospital for smådyr og en visualiseringsvirksomhed giver helt nye muligheder for dyrlæger, ejere og studerende. Verdensnyhed bliver præsenteret på MyDOG

Hver 5. ønsker sig plads til kæledyr i boligen

07-03-2023 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end for to år siden synes, det er vigtigt med muligheden for at have kæledyr i hjemmet

Vidner til overfald på hundeejer søges

22-05-2014 12:45, af Tine Luther
Tirsdag eftermiddag blev en kvindelig hundelufter overfaldet i Vollsmose. Fyns Politi søger oplysninger i dagen.

Antallet af påkørte hunde stiger i den mørke tid

15-12-2017 17:00, af Dyrenes Beskyttelse / pressemeddelelse

Dyrenes Vagtcentral modtager flere henvendelser om påkørte hunde i de mørke vintermåneder fra november til og med januar. Dyrenes Beskyttelse opfordrer til, at man som hundeejer anskaffer sig reflekser til sin hund

Politi efterlyser hundeejer

22-08-2019 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.