Hvor skal man bo, hvis man har hund? Et svar kunne være Frederikssund. I hvert fald er man her netop gået i gang med byggeriet af en etageejendom med 18 lejligheder, hvor kun hundeejere kan få lov at bo. Det skriver blandt andre Frederiksborg Amts Avis.
I en tid, hvor der bliver længere og længere mellem lejligheder i de store byer, hvor lejere må have husdyr med, er det en noget opsigtsvækkende vej, man går i Frederikssund. Det er entreprenørerne Niels Martin Viuff og Palle Søegaard, der står bag det ”vovede” byggeri, som fordeler sig over tre etager.
I byggeriet er hunden tænkt ind fra starten, idet lejlighederne bliver skabt i materialer, som kan holde til hundes til tider lettere voldsomme adfærd. Derudover kommer der fællesarealer udenfor bebyggelsen med hundegård og vaskeplads.
Dansk Kennel Klub har også haft en finger med i spillet i fintænkningen af det hundevenlige hus, idet klubben blandt andet har givet rådgivning om, hvordan man laver altaner, som hundene ikke risikerer at falde ned fra.
Byggeriet ventes at stå klart om et år, og til den tid er forhåbningen, at alle 18 lejligheder er lejet ud til glade hunde og deres ejere.
En af politiets narkohunde ledte tirsdag betjente på sporet af en lejlighed, hvor beboeren var i besiddelse af hash
Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen
Man skal virkelig passe på i disse juletider. Det fandt en 66-årig kvinde ud af, da der udbrød brand i hendes lejlighed
I lørdags troede Jesper Elbæk og Maria Støttrup Nielsen, at de kunne få deres elskede hund Loui hjem igen. Desværre blev parret snydt af en svindler
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum.
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
Medarbejderne på et sælarium nær Cornwall i England fik en god ide, da sælerne begyndte at blive ensomme i coronatiden
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker