Ny forskning: Hunde ikke interesserede i ansigter

19-10-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Om du vender nakken eller ansigtet til din hund, er måske helt ligegyldigt, viser ny ungarsk undersøgelse

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Når du kigger på din hund, sender du den sikkert ofte et venligt og varmt smil, men hvad får den egentlig ud af det? Ny undersøgelse fra Department of Ethology på Eötvös Loránd University i Ungarn peger i hvert fald på, at hunde slet ikke reagerer på vores ansigter. Det skriver The Guardian.

Forskerne bag undersøgelsen lod 20 hunde og 30 mennesker kigge på videoer af både hundes og menneskers ansigter og baghoveder. Under forsøgene blev både menneskers og hundes hjerneaktivitet målt af en MRI-skanner.

Hos de undersøgte mennesker, fandt man, at de reagerede en lille smule forskelligt på, om de så på en hund eller et menneske. Men den store forskel bestod i deres reaktioner på ansigter og baghoveder, hvor menneskenes hjerneaktivitet i den grad reagerede.

Hos hundene var det lige modsat. De reagerede meget på, hvis de så en anden hund, mens der ikke var nogen forskel på, om de så på et ansigt eller et baghoved.

Undersøgelsen er måske overraskende for mange, men for forsker Attila Andics fra det ungarske universitet giver det rigtig god mening.

Han fortæller, at hunde rent evolutionært er vant til at reagere på både ansigts- og kropssprog, mens mennesker i højere grad fokuserer på ansigtsudtrykkene, når vi skal afkode andre.

Attila Andics mener alligevel, der er evidens for, at hunde genkender og reagerer på menneskers ansigtsudtryk, og at de kan adskille ansigter fra hinanden.

– Faktisk synes jeg, at studiet viser, at hunde er virkelig seje, fordi de er rigtig gode til at afkode ansigtsudtryk, selvom deres hjerner ikke er specialiserede i det, siger han.

Professor Sophie Scott, leder af Institut for Kognitiv Neurovidenskab fra University College London, er heller ikke overrasket over resultaterne.

– Hunde fokuserer bare på, om det er en hund eller et menneske, de ser. De er ikke så interesserede i ansigternes udtryk, siger hun til The Guardian.

Professor Daniel Dilks fra Department of Psychology, Emory University i USA, mener dog ikke, at undersøgelsen viser, at hundes ikke har en del af hjernen, som reagerer på ansigtsudtryk.

– Det er korrekt, at nogle af hundene reagerer meget på andre hunde, men det er faktisk kun halvdelen af dem, der gør det, og det interessante er sådan set, hvorfor den anden halvdel ikke gør det, siger han.

Læs også

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.