Ny bog om mentalbeskrivelse

04-04-2015 12:22, af Tine Luther
"Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktion" er titlen på en ny bog om hundeadfærd og hundens sprog med udgangspunkt i de adfærdsformer, der er i fokus på Dansk Kennel Klubs mentalbeskrivelse.
Copyright Ridehesten.com

Forfatteren af Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktioner Sten Søndergaard, der har samlet erfaringer fra næsten 25 år med tests og mentalbeskrivelser. Han har fungeret som instruktør på DKK’s uddannelse af mentalbeskrivere og han er forfatter til hovedparten af de kompendier, der undervises efter på mentalbeskriveruddannelsen. Bogen kan opfattes som en grundbog for nye mentalbeskrivere, men den er meget mere end det. Med 148 sider og ikke færre end 144 herlige hundebilleder gennemgår Sten Søndergaard ikke kun adfærdsteorien bag mentalbeskrivelsen, han fortæller også om hundens signalsprog, så alle hundeejere får en større forståelse for, hvad det egentlig er, hunden siger med sin mimik og sit kropssprog. Sidst i bogen er der et afsnit, hvor forfatteren kort og præcist beskriver, hvordan mentalbeskrivelsen kan anvendes i praksis. Ikke kun af seriøse opdrættere, der med mentalbeskrivelsen kan få langt bedre styr på deres opdræt, end det er muligt med noget andet avlsværktøj – men også af hvalpekøbere, der gerne vil have en bedre varedeklaration på den hvalp, der gerne skulle blive familiens trofaste følgesvend de næste 10-15 år. Bogen er udgivet på Forlaget Bystrupgaard og kan købes på www.mentalbeskrivelsen.dk

Læs også

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Pas på poterne i frostvejret: Vejsalt er smertefuldt

28-11-2023 13:21, af Anne Cecilie Sohl

Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

Skolehunden, helt præcist

04-12-2023 10:26, af Anne Cecilie Sohl

I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Gør slædekørsel i sneen til en leg

05-12-2023 09:42, af Anne Cecilie Sohl

Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.