Vi går sommeren i møde, og selvom den varme tid i vort land i reglen kun er af kort varighed, kan den være nok så generende for mennesker og hunde, og der er visse regler, man bør iagttage.
Man skal aldrig efterlade en hund i en lukket bil. Et vindue skal stå på klem, så hunden kan ånde. Det kan blive ufatteligt varmt i en mørk bil, der bages af solen, så det er bedst, hvis det er muligt at anbringe den i skyggen.
Man skal passe på, at hunden ikke kan sno sin line omkring et håndtag eller lignende, så den kan kværke sig selv. Den skal helst ikke have snor på, når den efterlades i en bil. Den skal helst ikke efterlades i nogen bil.
En hund er faktisk mere ømfindtlig for solvarme end vi mennesker. Den kryber ind i skyggen, hvis det på nogen måde er muligt. Den kan let blive alt for varm, så den får hedeslag. Unghunde er mere udsatte herfor end voksne hunde.
Den skal have rigeligt at drikke. I troperne bruger man at give hunde saltpastiller, så de drikker endnu mere. Mange hunde spiser gerne agurkeskiver i varmen.
Klogest er det i ferielandet straks efter ankomsten at sende husets yndigste datter, søster, svigerinde eller svigerdatter (eller ens hustru) til slagteren for på den måde at indlede de nødvendige diplomatiske forhandlinger om regelmæssige leveringer af kødben. Der skal særlige midler til, idet konkurrencen er hård.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi har været i arkivet med de sort/hvide fotos. Der har vi fundet tre billeder, som vi har lavet til en lille gætteleg
I 1986 kom agility til Danmark. Det kan man læse i decemberudgaven af HUNDEN fra 1986. Du får artiklen her
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.