Vi går sommeren i møde, og selvom den varme tid i vort land i reglen kun er af kort varighed, kan den være nok så generende for mennesker og hunde, og der er visse regler, man bør iagttage.
Man skal aldrig efterlade en hund i en lukket bil. Et vindue skal stå på klem, så hunden kan ånde. Det kan blive ufatteligt varmt i en mørk bil, der bages af solen, så det er bedst, hvis det er muligt at anbringe den i skyggen.
Man skal passe på, at hunden ikke kan sno sin line omkring et håndtag eller lignende, så den kan kværke sig selv. Den skal helst ikke have snor på, når den efterlades i en bil. Den skal helst ikke efterlades i nogen bil.
En hund er faktisk mere ømfindtlig for solvarme end vi mennesker. Den kryber ind i skyggen, hvis det på nogen måde er muligt. Den kan let blive alt for varm, så den får hedeslag. Unghunde er mere udsatte herfor end voksne hunde.
Den skal have rigeligt at drikke. I troperne bruger man at give hunde saltpastiller, så de drikker endnu mere. Mange hunde spiser gerne agurkeskiver i varmen.
Klogest er det i ferielandet straks efter ankomsten at sende husets yndigste datter, søster, svigerinde eller svigerdatter (eller ens hustru) til slagteren for på den måde at indlede de nødvendige diplomatiske forhandlinger om regelmæssige leveringer af kødben. Der skal særlige midler til, idet konkurrencen er hård.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi har været i arkivet med de sort/hvide fotos. Der har vi fundet tre billeder, som vi har lavet til en lille gætteleg
I 1986 kom agility til Danmark. Det kan man læse i decemberudgaven af HUNDEN fra 1986. Du får artiklen her
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.