Norwegian inviterer kortnæsede hunde indenfor igen

31-05-2018 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At Norwegian havde et forbud mod at tage hunde med korte snuder med på afgange, kan ikke have nået at genere ret mange. Mandag blev forbuddet indført. Torsdag blev forbuddet droppet igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hos flyselskabet Norwegian er man ikke ude på at genere hundeejere. Tværtimod vil man gerne hjælpe dem så godt som muligt. Det var sådan set årsagen til, at selskabet i mandags indførte et forbud mod at tage kortnæsede hunde med i selskabets fly.

Den historie skrev vi på hunden.dk onsdag, og allerede torsdag tikkede der en mail ind fra kommunikationschef Andreas Hjørnholm om, at forbuddet nu igen var afskaffet.

Hjørnholm skriver i sin mail, at selskabet fremover vil anbefale ejere af hunde med korte snuder at konsultere en dyrlæge, inden de tager hunden med sig ind i flyveren.

– Vores politik fra i mandags indførte vi i den bedste intention, fordi flyrejser for racer med flade næser indebærer forøget risiko for åndedrætsproblemer og overophedning under flyturen. Det gjorde vi med støtte i fagkundskaben, bl.a. den norske og amerikanske veterinærforening.  Vi har fået rigtigt mange tilbagemeldinger på det – både positive og negative – og vi forstår, at der er meget store gråzoner i spørgsmål, specielt hvad angår blandingsracer osv. Derfor har vi valgt at ophæve forbuddet. I stedet, hvis man har en hund eller kat, der indgår i betegnelsen, vil man blive bedt om at bekræfte, at man har forstået risikoen forbundet med flyrejser for disse racer, og at Norwegian dermed fraskrives ansvaret, hvis noget skulle ske, skriver han videre i sin mail til hunden.dk.

Ifølge den amerikanske veterinærforening, som Norwegian støttede sig op af, da de indførte forbuddet, er der ingen grund til at lade være med at tage sin hund med ud at flyve, heller ikke hvis den har en flad næse.

Man skal bare som hundeejer gøre en indsats for at give hunden en tryg oplevelse ved at forberede turen godt.

Derudover er risikoen for, at ens hund skulle dø på en flyvetur forsvindende lille. De sidste 5 år har den amerikanske veterinærforening registreret 122 døde hunde, mens der hvert år flyver flere hundredetusinde hunde.

Andreas Hjørnholm slutter sin mail til hunden.dk med at slå fast, at man ikke har villet hverken hunde eller hundeejere ondt med forbuddet.

– Vi er glade for de mange gode og konstruktive tilbagemeldinger, vi har fået i denne sag. For vores intention har altid været at varetage dyrenes velfærd på den bedst mulige måde.

Læs også

Hunden er vel også en slags passager

17-02-2020 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et par fik kompensation for forsinket fly, men de mener også deres hund skal have kompensation

USA: Kun hunde kan hjælpe på fly

27-01-2020 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fremover skal det ikke længere være lovligt at tage andre dyr end hunde med som emotionelle støttedyr i flykabinen

Flyselskaber forbyder kortnæsede hunde og katte

01-10-2019 13:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skal du på ud at flyve med dit kæledyr, bør du nok lige tjekke denne nyhed

United Airlines suspenderer rejser med kæledyr

21-03-2018 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skal du flyve med United Airlines det næste stykke tid, skal du ikke forvente at kunne få dit kæledyr med ombord

Efterårsferie med hund

11-10-2025 10:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Skønne ture i skoven, hundevenlige ophold og sikker rejse

4 gode råd, hvis du skal have hunden med på ferie til udlandet

24-06-2018 08:45, af Astrid Gerd Holtet

Nu nærmer sommerferien sig snart for mange, og derfor har vi set lidt på hvad du skal huske, hvis du tager hunden med på rejsen  

BLOG: Rejse til Grækenland og Bosnien-Hercegovina, del 1.

13-11-2020 08:12, af Amalie Lohse-Lind

I sommeren 2019 var jeg så heldig, at min specialemakker og jeg fik mulighed for at tage på to feltture, en til Grækenland og en til Bosnien-Hercegovina, for at studere gadehunde, opleve lokale internater og tale med folk, der arbejder med hundene i landene. Jeg har besluttet at dele min historie om turene op i to indlæg, så dagens blogindlæg kommer til at omhandle turen til Grækenland

Dog dancing landshold inviterer til sjovt event

05-07-2018 15:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når man skal rejse til Schweiz for at deltage i EM, kræver det lidt penge. dem kan være med til at skaffe dog dancing landsholdet 11. august

Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.