Første skridt på den internationale scene
For første gang i sin karriere som hundeudstiller tog Marianne Holmen Pedersen denne sommer springet og deltog i udstillinger i både Holland og Belgien med sin Collie, DKCH DKJUCH KLBJCH AARHJV22 GBSV23 Shep's Twinkle, Twinkle, Little Star – bedre kendt som Star. Turen var planlagt sammen med en god ven, der også fungerede som handler, hvilket gav Marianne ro. Hun indrømmer, at hun ofte bliver nervøs, når hun udstiller, men med en erfaren ven ved sin side kunne hun fokusere på Star og nyde oplevelsen.
I Holland blev Star kåret som Bedst i Racen (BIR), mens hun i Belgien opnåede et internationalt eksteriørchampionat (CACIB). - Det var sjovt at prøve, og min kammerat kendte mange andre udstillere, så jeg fik mulighed for at møde mange nye mennesker, både Collie-folk og ejere af andre racer, fortæller Marianne. Selvom udstillingerne i Belgien var anderledes, især fordi de foregik indendørs, var turen en stor succes for Marianne og Star.
Marianne anbefaler andre at tage springet og prøve udenlandske udstillinger. - Det er en stor oplevelse at møde nye mennesker og se, hvordan tingene fungerer i andre lande. Men vær forberedt – læs op på, hvilke papirer du skal have i orden, og overvej, om din hund er klar til det.
Med både nerver og glæde ser Marianne frem til flere udenlandske eventyr med Star.
Nerver og nye oplevelser
Linda Gugolka Matthiesen er stadig forholdsvis ny i udstillingsverdenen, men hendes kærlighed til sin portugisiske vandhund, DKCH DKV22 PWD LUCH Unistars Gin Hass – i daglig tale kaldet Milo – har allerede ført hende på flere udenlandsture. Milo, inspireret af Obama-familiens vandhund, har været en drømmehund for Linda, der hurtigt blev engageret i udstillingsverdenen, hvor Milo hurtigt opnåede flotte resultater.
Linda indrømmer, at de første udenlandsture var præget af nerver og usikkerhed, især fordi Milo ikke havde prøvet at rejse så langt før. - Milo havde aldrig kørt så langt før, og han var lidt utilfreds i starten og efter pauserne, men det lykkedes ham heldigvis at finde sig tilpas i bilen, siger Linda.
Deres første udstilling i Polen var udfordrende, men på anden dagen i Luxemburg fandt de deres ro og storformen frem og opnåede flotte resultater – blandt andet en luxemburgsk championtitel.
Det sociale aspekt ved udstillinger er stadig nyt for Linda, men hun værdsætter den imødekommenhed, hun møder fra andre udstillere. - Jeg skal lige finde ud af, hvordan jeg skal forholde mig til de andre vandhundeejere, forklarer hun, men ser frem til at lære mere og udvide sin erfaring.
For Linda handler det ikke kun om konkurrencen – det er også vigtigt at få oplevelser med på rejsen. - Vi har snakket om, at vi bør tage en dag ekstra og komme ud og se noget andet end bare hundeudstillingen, siger hun, efter at have haft Milo med på en afslappende shoppetur i hundeklapvognen i Luxemburg.
En garvet globetrotter
Pia Rødvig har deltaget i internationale udstillinger i årevis med sine italienske spidshunde, volpino italiano. Med sin champion hanhund, DKCH, SECH, NOCH, NORDCH, NLCH, ITCH, CZCH, LUCH, DEVDHCH, ESCH, BRCH, CHCH(U), PLCH, CHHR, WJW18, WW20, WW21, WW22, WW23, WW24, FCIDOTY22 Bella Volpino’s Prince Charming – med det passende kaldenavn Keeper, der har opnået titlen som verdensmester hele seks gange, er Pia blevet en rutineret deltager, der kan køre tusindvis af kilometer alene til udstillinger i hele Europa. - Vi tager afsted, fordi vi vil have titlerne, forklarer Pia, der ser det som både en konkurrence og en måde at møde venner fra hele verden.
Denne sommer har Pia brugt mere tid på hvalpe end udstillinger, men hun ser allerede frem til European Dog Show i oktober, hvor hun skal deltage med to hunde. Hendes erfaring betyder, at hun kan tage det mere roligt nu, men hun husker tydeligt, hvordan det var i begyndelsen. - I starten kan det være overvældende, men med tiden bliver man mere rolig og sikker, siger Pia, der opfordrer nye udstillere til at starte med en udstilling i nærheden, som for eksempel Neumünster i Tyskland.
For Pia er det ikke kun konkurrencen, der driver hende. Hun nyder at møde andre udstillere fra hele verden og se de samme ansigter igen og igen ved udstillingerne. Italien er hendes favoritdestination, både på grund af racens oprindelse, men også fordi den italienske kultur og ro passer hende godt.
Spring ud i det!
Trods deres forskellige baggrunde og erfaringer, er Marianne, Linda og Pia enige om én ting: Hvis du overvejer at udstille din hund i udlandet, så spring ud i det og prøv det af. - Man kan starte med en udstilling i nabolandet for at prøve det af,” siger Pia, og både Linda og Marianne stemmer i. Selvom der er praktiske udfordringer som lange køreture, nerver og økonomiske overvejelser, er belønningen altid større end bekymringerne.
For alle tre har det at udstille i udlandet ikke kun handlet om at vinde titler, men også om at skabe minder, møde nye mennesker og udvide deres horisonter. Så hvis du går med en drøm om at tage din hund med til en international udstilling, er rådet klart: Kast dig ud i det og få oplevelsen med. Hvem ved, måske bliver det starten på en ny, international karriere for både dig og din hund.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
15-årige Daniel de Silva har kun udstillet i halvandet år, men kan allerede nu kalde sig Årets Juniorhandler 2017 efter en forrygende sæson
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet