En fortid som professionel soldat har givet Frank Loklindt Sørensen posttraumatisk stress. Denne lidelse har han fået god hjælp til at håndtere via sin servicehund, chihuahuaen Marvin. Det skriver Aarhus Stiftstidende.
Netop nu er han indlagt på Psykiatrisk Hospital i Risskov, og her mangler han sin trofaste støtte.
Marvin må nemlig ikke komme med på hospitalet, selvom hunden er en servicehund, der er specialtrænet til at støtte en person med psykisk sygdom som Frank Loklindt Sørensen.
– Jeg kan simpelthen ikke hænge sammen uden Marvin. Han får mig til at falde ned, når jeg er ved at blive aggressiv, og han bringer mig tilbage til virkeligheden, når jeg begynder at hallucinere. Jeg kan ikke undvære ham, fortæller han til Stiften.
På afdelingen, hvor den tidligere soldat er indlagt, argumenterer man for afvisningen af Marvin med, at det vil blive et problem, hvis det pludselig vrimler med hunde på afdelingen.
– Hvad nu, hvis der pludselig er 10 hunde på afdelingen? Dem har vi ikke personale til at gå med, hvis ikke patienterne kan selv, og vi kan heller ikke styre hygiejnen, hvis der pludselig er hunde, marsvin og kaniner på afdelingen. Men vi vil gerne medvirke til nogle fleksible ordninger, hvor kæledyret kan komme på besøg, fortæller oversygeplejerske Susanne Bissenbacker Hansen til avisen.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
I gymnasiet havde Jórunn fra Næstved så høje krav til sig selv, at hun gik nedmed en voldsom depression. Under sit lange sygdomsforløb kæmpede hun med viljen til at leve. Mens lægerne prøvede alt for at hjælpe, var det hunden Sisu, der blev Jórunns redningsmand. Nu er han sjællandsk regionsvinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence “Danmarks Dyrehelt 2018”
De hunde, der har tjent som sprængstofhunde i Afghanistan, har fået en dårlig behandling. Nu har soldaterkammerater befriet flere af dem
Ægteparret Lisbeth og Jens Steensgaard fra Holstebro har fra en stand i loppe-supermarkedet Kirppu solgt nogle af de ting i hjemmet, som de ikke brugte mere. For overskuddet har de købt en hund, der giver liv i hjemmet og hjælper til at stresse af
Der er en stigende accept af den gavnlige effekt servicehunde kan have på folk med psykiske lidelser. Et nyt studie på amerikanske krigsveteraner med post-traumatisk stresslidelse er med til at understrege de positive effekter
Hunde er gode, hunde er søde, hunde er kloge og hunde er uundværlige. Men ikke alle hunde kan klare jobbet som servicehund
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.