Lise Lotte Christensen: Weimaranere kan være stjålet

10-06-2020 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De to weimaranere, der er blevet efterlyst på hunden.dk i sidste uge, kan være stjålet, mener DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen, der kalder det usædvanligt, at de to hunde er forsvundet uden at blive set

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Søndag delte vi efterlysningen af Wilma og Villads, som er to sociale weimaranere, og der er intet nyt om de to hunde, der forvandt 27. maj, og det er ganske usædvanligt, mener Lise Lotte Christensen, der er adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub.

– Der er jo ikke nogen beviser på, at de to hunde er blevet stjålet, men hundene er som sunket i jorden, og det er ikke normalt. Derfor er der en stor sandsynlighed for, at hundene er blevet stjålet, siger hun og fortsætter:

– Var hundene for eksempel blevet kørt ned, lyder det underligt, at to hunde er blevet kørt ned uden at chaufføren har opdaget det. Er de bare blevet væk, er det også meget usædvanligt, at de ikke er blevet set. Hundene er jo sociale og vil gerne opholde sig i nærheden af mennesker, så derfor tror jeg, det er mest sandsynligt, at de er blevet stjålet.

Hundeejerens datter fortæller, at døren har stået åben, da hundene forsvandt, og derfor har Lise Lotte en teori om, hvad der kan være sket.

– Hundene har tidligere været på tur sammen, men de er altid kommet hjem efter kort tid. Min teori er, der er nogen, der har set de to weimaranere, som jo bl.a. farvemæssigt ser meget specielle og eksotiske ud, kaldt dem til sig, og måske har de faktisk haft til hensigt at aflevere dem til ejeren, men så er de alligevel blevet fristede til at beholde dem, fortæller hun.

Siden vi sidst skrev om historien, har familien sat dusøren op fra 7000 kroner til 20.000 kroner, og det tror Lise Lotte Christensen kan være med til at få hundene hjem.

– Vi ser ofte, at store dusører har det med at få folk til at aflevere hundene igen, siger hun.

Ifølge Lise Lotte Christensen er der de sidste år sket en stigning i antallet af tyverier af hunde, men det er svært at finde konkrete tal på det, da nogle hunde måske bliver meldt stjålet, og så viser det sig, de ikke har været stjålet alligevel.

Copyright Ridehesten.com

Info

Gode råd fra Lise Lotte Christensen til hundeejere

Hav altid et opdateret, vellignende foto af hunden. Man skal både have billeder af hoved og krop, og evt. af specielle farvetegn el. lign., og så er det en god ide at have et billede, der viser højden af hunden.

Husk at opdatere telefonnummer og adresse, når du flytter

Husk halsbånd og ID

Meld det altid til politiet, hvis du har mistanke om, at hunden er stjålet

Brug de sociale medier. Det er ofte herigennem, hundene bliver fundet igen.

Læs også

Stadig intet nyt om Villads og Wilma

10-08-2020 16:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Husker du Villads og Wilma de to weimaranere, der forsvandt i slutningen af maj? Vi har kort været i kontakt med deres ejer

Hjælp med at finde to weimaranere

07-06-2020 07:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige

Lise Lotte Christensen i Aftenshoweet

19-05-2011 10:34, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, torsdag, kan du se Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen, når hun præsenterer ”Projekt barn og hund”.

Hunde på TV2 Fri i formiddag

15-05-2014 08:20, af Tine Luther
Jagt|
DKKs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen gæster Frihuset - det samme gør et par schweisshunde.

Hunde og sundhed i Aftenshowet på DR1

22-03-2011 13:10, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, tirsdag, gæster Lise Lotte Christensen endnu en gang studiet med en masse dejlige hunde for at fortælle om sundhed og hundeejere.

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

KLUMME: Hunde er vores lykkepiller i pels – særligt under corona-lockdown

26-05-2020 13:43, af Lise-Lotte Christensen

Her får du klummen fra HUNDEN 05/2020. En opløftende klumme af Lise-Lotte Christensen

Svar på spørgsmål om hundeadfærd

24-01-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste uge bragte vi en historie om de mærkelige ting, hunde kan finde på at gøre. Vi opfordrede i den forbindelse vores læsere til at komme med eksempler på underlig adfærd fra deres egne hunde. Dem har vi samlet her, og vi har fået Lise Lotte Christensen til at give et bud på årsagen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller