Man plejer at sige, at intet nyt er godt nyt, men når det handler om to hunde, der er forsvundet, og som man savner afsindigt, så er intet nyt næsten det værste.
Sådan må det være for Charlotte Tornvig Nielsen, der siden slutningen af maj har været uden sine to weimaranere Villads og Wilma.
Vi har tidligere skrevet om de to hunde, hvis forsvinden er omgivet af mystik, da der ikke er nogen, der har set hundene. Derfor har Charlotte Tornvig Nielsen hurtigt tænkt, at hundene kan være stjålet.
Vi har i dag været i kontakt med Charlotte, som dog ikke kan fortælle noget nyt. De to hunde er som sunket i jorden.
– Intet nyt. Efter vi var i Ekstra Bladet er der heller ikke kommer det mindste. Det er så hårdt, for nogen må vide noget, fortæller hun og fortsætter:
– Men vi giver ikke op. Vi bliver ved med at lede.
Derfor opfordrer vi igen alle, der er stødt på to hunde som Villads og Wilma om at kontakte Charlotte. Det er ikke rimeligt, at hun skal gå i uvished om sine kære hundes skæbne.
Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup
Pas på jeres hunde derude. Den sidste tid er der forsvundet flere hunde på mystisk vis i Midtjylland
27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Påsken byder på hygge og god mad, men for din hund gemmer højtiden desværre også på skjulte farer
Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket