En hurtig søgning på Facebook viser, at der desværre er gang i et eller andet i det midtjyske i disse dage. Vi har fundet tre tilfælde, hvor i alt fire hunde er forsvundet, og hvor man mistænker, at de er blevet stjålet.
Der er i alle tre tilfælde noget, der peger i retning af, at hundene ikke er forsvundet fra deres ejere frivilligt.
Derfor beder vi jer passe på derude, og så krydser vi fingre for, at alle hunde kommer sikkert hjem, og at der ikke er tale om tyverier.
Herunder finder du et kort over de tre tilfælde. Vi ved, der også er tilfælde andre steder i landet, men den korte geografiske afstand mellem disse er meget speciel.
Har du oplysninger om andre episoder må du gerne kontakte os på bkn@wiegaarden.dk. Ligger du inde med viden om tyverierne bedes du naturligvis kontakte politiet, ejeren eller os, da vi meget gerne vil til bunds i dette, så folk igen kan have deres elskede hunde i fred og ro.
Sådan en mørk morgen har man mest lyst til at gemme sig under et tæppe på sofaen, som denne weimaraner. Billedet er taget af Lisa Lind Hansen fra Taastrup
Husker du Villads og Wilma de to weimaranere, der forsvandt i slutningen af maj? Vi har kort været i kontakt med deres ejer
27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.