Dogcoach er blevet et populært tøj- og udstyrsmærke for det danske hundefolk. Derfor er de naturligvis også at finde hos Hund i Fokus i weekenden på Vilhelmsborg, og de har noget ganske særligt i deres fine ærmer.
– Den nye DogCoach kollektion er den kollektion, vi har lanceret som henvender sig bredest muligt til alle typer af hundefolk.
Derfor passede det rigtigt godt både ift. timing og målgruppe at tage den med til Hund i Fokus, hvor der jo er et væld af dygtige hundefolk bredt repræsenteret over mange forskellige discipliner. Ligesom vi naturligvis gerne vil støtte op omkring dette event i Danmark, fortæller Linn Radsted, stifter af Dogcoach.
Linn Radsted afslører desuden, at teamet vil lave en præsentation af den nye kollektion, som alle kan følge med i.
– Vi har som noget helt nyt besluttet at invitere alle vores følgere fra Facebook og instagram med ind på standen, det betyder at vi både lørdag og søndag går på med en LIVE, hvor vi præsenterer alle produkterne og hvor følgerne har mulighed for at stille spørgsmål til os direkte.
Her på hunden.dk vil vi opfordre alle, der kunne have lyst til noget med hund i weekenden om at komme til Hund i Fokus på Vilhelmsborg, hvor man vil kunne opleve Dogcoach i levende live, og er man forhindret, så er det ok at følge deres live.
Linn Radsted glæder sig da også til at møde en masse gode hundemennesker og vise det nye tøj frem.
– Det er altid spændende at præsentere nyheder og nye produkter. Så vores allerførste unisextøj produkt: den korte bomberjakke er selvfølgelig spændende at have med. Personligt glæder jeg mig meget til at høre hvad kunderne siger til vores 4 nye jordfarver, som hele kollektionen er bygget op omkring. Og så kan man jo i år gøre sit outfit helt komplet med matchende pandebånd og hue til, noget som virkelig har været efterspurgt. Men det vi helt sikkert glæder os mest til, er at være med til en fantastisk weekend i hundens tegn - og at møde en masse skønne hunde og mennesker på standen, lyder det fra Linn Radsted.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
Fredag morgen klokken 9.30 bliver de første hunde bedømt i udstillingsringene i Vejen. Endelig er det blevet udstillingstid igen
Dansk Kennel Klub har forespurgt Solrød kommune om mulighed for at benytte et af kommunens grønne arealer til hunderelaterede aktiviteter, og nu er der politisk opbakning
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse