Skal børnene have en rigtig god oplevelse på udstillingen i Vejen, så er det en god ide at gå forbi DKK's familietelt, som man finder lige bag Store Rings vinderpodium.
Her er der masser af gratis fristelser for børnene, som både kan komme til at male, lave preleplader, få tatoveringer (af den ikke-blivende slags), og så kan de også komme på skattejagt.
DKK forsøgte sig første gang med skattejagten på udstillingen i Roskilde, og her kom succesen lidt bag på arrangørerne, der første dag måtte melde udsolgt efter 20 minutter. Derfor er skattejagten lidt anderledes i Vejen.
Her får børnene et hæfte med en række spørgsmål i. Svarene på spørgsmålene findes rundt omkring i boderne, og når spørgsmålene er besvaret, kommer man tilbage til DKK's familietelt, hvor man bliver flot præmieret.
Der er præmier fra mange af de stande, der er rundt på pladsen, og Helle Røhl, der huserer i DKK's telt, har mærket en stor opbakning til skattejagten.
- Jeg synes, standene har været gode til at bakke op. Og langt de fleste, der har mulighed for det, vil rigtig gerne være med til at donere præmier til skattejagten, fortæller hun.
For at være med i skattejagten skal man blot lægge vejen forbi familieteltet og sige, at man gerne vil være med i skattejagten.
Det er ganske gratis at deltage.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund
Mens hunden tog det ret roligt, var ejer Bitta Wöhliche opløst i glædestårer over at vinde BIS 1 lørdag
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Hvad er hunden.dk egentlig for noget, og hvor kan du følge siden. Det kan du læse i denne artikel
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg