Chella Phillips er uden tvivl et menneske med et enormt hundehjerte. Faktisk er hendes kærlighed til dyrene så stor, at hun er villig til at sætte eget liv på spil for at redde næsten 100 hunde.
Det gjorde hun, da orkanen Dorian næsten væltede den ørige stat. Mens andre havde travlt med at redde sig selv og hinanden, gik hun i gang med at samle herreløse hunde på gaden, så de kunne komme i sikkerhed.
Og hun er ikke ”fru hvem som helst.” Hun er nemlig manager ved organisationen Voiceless Dogs i Nassau, Bahamas, og det viste sig, at dagen hvor hun reddede de 97 hunde, var fireårsdagen for internatets start.
Under orkanen lagde Chella Phillips en række billeder og flere opdateringer på Facebook. Mange reagerede på hendes opslag og som man kan se på hendes Facebookside, var der mange, der blev bekymrede for hendes sikkerhed.
Natten til tirsdag kunne hun så berolige hendes mange følgere, da hun lagde et opslag på Facebook, hvor hun skrev, at hun og hundene var ok, men at det havde været hårdt arbejde at kæmpe mod vind og regnmasser.
Her fra vores lille knap så blæsende hjørne af verden, skal der lyde et kæmpe stort tak til og for Chella Phillips. Hvor er det imponerende.
Vi arbejder naturligvis på at få en kommentar fra hende.
Herunder kan du se nogle af hendes opslag på Facebook.
Da orkanen Dorian ramte Bahamas spredte den død og ødelæggelse, men her en måned efter, opstår der heldigvis stadig mirakler
Orkanen Irma har i løbet af weekenden hærget den amerikanske delstat Florida med massive vinde og oversvømmelser. Et hotel i Orlando åbnede dørene for 900 hunde og deres ejere, så de kom sikkert gennem orkanen
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.
Fremover skal det ikke længere være lovligt at tage andre dyr end hunde med som emotionelle støttedyr i flykabinen
Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.