Kvinde redder 97 hunde fra orkan

03-09-2019 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad gør man, når en kraftig orkan brager ind over den ø, man bor på? Chella Phillips fra Bahamas valgte at redde 97 hunde fra orkanen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Chella Phillips er uden tvivl et menneske med et enormt hundehjerte. Faktisk er hendes kærlighed til dyrene så stor, at hun er villig til at sætte eget liv på spil for at redde næsten 100 hunde.

Det gjorde hun, da orkanen Dorian næsten væltede den ørige stat. Mens andre havde travlt med at redde sig selv og hinanden, gik hun i gang med at samle herreløse hunde på gaden, så de kunne komme i sikkerhed.

Og hun er ikke ”fru hvem som helst.” Hun er nemlig manager ved organisationen Voiceless Dogs i Nassau, Bahamas, og det viste sig, at dagen hvor hun reddede de 97 hunde, var fireårsdagen for internatets start.

Under orkanen lagde Chella Phillips en række billeder og flere opdateringer på Facebook. Mange reagerede på hendes opslag og som man kan se på hendes Facebookside, var der mange, der blev bekymrede for hendes sikkerhed.

Natten til tirsdag kunne hun så berolige hendes mange følgere, da hun lagde et opslag på Facebook, hvor hun skrev, at hun og hundene var ok, men at det havde været hårdt arbejde at kæmpe mod vind og regnmasser.

Her fra vores lille knap så blæsende hjørne af verden, skal der lyde et kæmpe stort tak til og for Chella Phillips. Hvor er det imponerende.

Vi arbejder naturligvis på at få en kommentar fra hende.

Herunder kan du se nogle af hendes opslag på Facebook. 

Læs også

Hundemirakel efter historisk orkan

08-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da orkanen Dorian ramte Bahamas spredte den død og ødelæggelse, men her en måned efter, opstår der heldigvis stadig mirakler

Hotel redder 900 hunde fra orkanen Irma

12-09-2017 09:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Orkanen Irma har i løbet af weekenden hærget den amerikanske delstat Florida med massive vinde og oversvømmelser. Et hotel i Orlando åbnede dørene for 900 hunde og deres ejere, så de kom sikkert gennem orkanen

Richard fik tæsk og blev reddet

16-10-2018 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De første otte år af sit liv, blev Richard så dårligt behandlet, at han mistede pelsen på ryggen og tissede blod. Det lykkedes en frivillig i Dyrenes Beskyttelse at redde ham i tide, og for nyligt blev han adopteret af den familie, han skal blive gammel hos. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside

Internat-hunde afhjælper ungdomskriminalitet

09-07-2013 08:54, af Nina Marie Villadsen
I Los Angeles, USA, hjælper internathunde kriminelle teenagere med at genfinde empati og dermed med at komme ungdomskriminalitet til livs

Øl genforener hund og ejer

04-02-2020 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En noget speciel genforening udspillede sig for et par uger siden i USA, hvor en ejer blev genforenet med sin hund efter tre år

Hvalp stjålet fra internat

06-05-2013 12:24, af Maja Golles
En hundehvalp blev natten til fredag stjålet fra Roskilde Internat - måske af et bandemedlem

Vi elsker alle hunde – uanset vores politiske overbevisning

12-11-2016 10:07, af Kasper Larsson
Set i lyset af denne uges begivenheder i USA, hvor Donald Trump blev valgt som præsident, synes verden et mere opdelt sted. Heldigvis er der én ting, der altid kan samle os; hunde!

19 underernærede hunde indleveret til Århus Internat

21-02-2023 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flok på 19 hunde er blevet indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene kommer fra et hjem, hvor opgaven med mange hunde blev for omfattende for den tidligere ejer, og internatet har derfor overtaget hundene i samarbejde med ejeren. Der venter nu et stort arbejde for internatet

Vil du være sommerven med Dyrenes Beskyttelse

18-06-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommermånederne er travle måneder for Dyrenes Beskyttelses internater. Derfor søger organisationen venner, der vil give et ekstra bidrag i disse varme måneder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund