14-årig samler 40.000 kroner ind til dyreinternat

17-11-2020 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Johanne Skriver har været frivillig på Nordjyllands Internat siden hun var 9 år gammel. Da hun blev konfirmeret i efteråret, valgte Johanne Skriver at donere en del af sine konfirmationspenge og samtidig starte en indsamling. Hun har nu samlet 40.000 kr. ind

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes Beskyttelse

Johanne Skrivers hjerte banker for dyrene. Hun har siden hun var 9 år gammel været frivillig på Nordjyllands Internat, hvor hun kommer flere gange om ugen for at hjælpe til på internatet. Her gør hun rent, går tur med hundene og alle andre opgaver som kan opstå på et internat i en travl hverdag. Det skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.

Johanne Skrivers store indsats for dyrene slutter ikke her. I slutningen af september startede hun en indsamling op, så der kunne blive bygget en bålhytte på Nordjyllands Internats grund. Her er det tanken, at alle internatets frivillige kan mødes og spise madpakker, drikke varm kakao eller hygger sig med internatets hunde.

– Dyr er mit liv. Jeg er så glad for alle dyr og jeg vil gerne hjælpe alle dyr, men det er svært når jeg kun er 14 år. Det her var en rigtig god måde at hjælpe på, fortæller Johanne Skriver, frivillig på Nordjyllands Internat.

 

Donerede sine konfirmationspenge
Bålhytten skal stå ved Nordjyllands Internat og skal fungere som samlingssted. For at kunne realisere drømmen om et samlingssted, har det været nødvendigt at samle 40.000 kr. ind. Johanne skriver donerede 5000 kr. af sine egne konfirmationspenge for at kickstarte indsamlingen.

– Indsamlingen blev modtaget så godt. Da vi offentlige gjorde projektet gik der kun 24 timer før vi havde samlet 15.000 kr. ind, så det var jo helt fantastisk, fortæller en glad Johanne Skriver.

Det tog kun nogle uger før pengene næsten var samlet ind. Lokalområdet har været meget støttende og mange mennesker har doneret til projektet. Både Johanne og Nordjyllands Internat blev dog meget overraskede da der pludselig meldte sig en doner, som gerne ville betale det resterende beløb til bålhytten: 15.000 kr.

– Vi kender ham forholdsvis godt på internatet, og han har virkelig kastet sin kærlighed på det arbejde vi gør herude og vil utrolig gerne hjælpe. Han kom forbi kort tid efter Johannes indsamling var startet og spurgte om der var noget vi manglede nu og her, for han ville gerne hjælpe. Jeg nævnte indsamlingen til bålhytten og det var et projekt han utrolig gerne ville støtte, da han kunne opleve projektet ført ud i livet, fortælle Karina Fisker, Internatleder på Nordjyllands Internat.

 

Byggearbejdet skal starte snarest muligt
Hvornår projektet kan starte, er pt. uvist pga. corona-situationen. Planen er, at så snart det er muligt skal byggearbejde begynde, så Nordjyllands Internat kan få sin samlingsplads. Den kommer til at danne rammen om mange fremtidige stunder og hyggeligt samvær.

Læs også

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

28-07-2025 07:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker