Insekter fra Enorm Biofactory er hovedingrediensen i Land & Fritids nye hundefoder, som kommer på markedet i slutningen af februar. Den nye variant bliver en del af Land & Fritids anerkendte SUND PREMIUM serie, og i denne udgave er den eneste animalske proteinkilde insekter. Derfor er produktet også velegnet til hunde, der ikke tåler korn eller andre proteinkilder.
Det nye foder er desuden rig på omega 3 fedtsyrer, som er rigtig godt for de firbenede venner.
– Et foder med et mere lokalt og grønnere aftryk har længe været efterspurgt hos vores kunder. Derfor er jeg også glad for, at vi gennem et stærkt samarbejde med Enorm Biofactory nu kan præsentere et nyt produkt til vores SUND-sortiment. Derudover er vi også stolte af, at alt vores eget Sund Premium hunde- og kattefoder er dansk produceret, siger Erik Dalsro Jørgensen, kædedirektør i Land & Fritid, og tilføjer.
Proteinerne udvindes af larver, der stammer fra fluearten, ´Black Soldier Fly´. Larverne lever af restbiomasse, som har en meget lav værdi, men Enorm Biofactory kan udvinde proteiner fra larverne af høj værdi og rigtig god kvalitet, der nu tilsættes i den nye variant i SUND PREMIUM serien.
Både Enorm Biofactory og Land & Fritid kæden har rødder i DLG-koncernen og derfor giver samarbejdet rigtig god mening med gode synergier på tværs af organisationen.
– Vi kigger hele tiden på muligheden for at skabe grønnere produkter. Med det nye foder sikrer vi at proteinkilderne er produceret lokalt, og det betyder meget for vores kunder, og vi tror også at det nye produkt vil kunne tiltrække en række nye kunder, siger Erik Dalsro Jørgensen.
Enorm Biofactory har allerede gang i produktionen af insektmel i mindre skala. I sommeren 2023 åbner et nyt anlæg ved Hvirring I Hedensted Kommune, som bliver Nordens største af sin art.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Foder handler ikke kun om at give hunden energi og næringsstoffer. Hver gang du hælder foder i skålen, fodrer du også de milliarder af mikroorganismer, som lever i hundens tarme. Disse små beboere spiller en langt større rolle, end man tidligere har troet både for hundens fordøjelse, immunforsvar og endda adfærd
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.