Insekter skal vække appetitten hos menneskets bedste ven

20-01-2023 10:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et nyt kornfrit og hypoallergen foder fra Land & Fritid baserer sig på lokale proteinkilder fra insekter, der egner sig godt til voksne hunde. Produktet kommer på hylderne i begyndelsen af februar

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobestock

 

Insekter fra Enorm Biofactory er hovedingrediensen i Land & Fritids nye hundefoder, som kommer på markedet i slutningen af februar. Den nye variant bliver en del af Land & Fritids anerkendte SUND PREMIUM serie, og i denne udgave er den eneste animalske proteinkilde insekter. Derfor er produktet også velegnet til hunde, der ikke tåler korn eller andre proteinkilder.

Det nye foder er desuden rig på omega 3 fedtsyrer, som er rigtig godt for de firbenede venner.

– Et foder med et mere lokalt og grønnere aftryk har længe været efterspurgt hos vores kunder. Derfor er jeg også glad for, at vi gennem et stærkt samarbejde med Enorm Biofactory nu kan præsentere et nyt produkt til vores SUND-sortiment. Derudover er vi også stolte af, at alt vores eget Sund Premium hunde- og kattefoder er dansk produceret, siger Erik Dalsro Jørgensen, kædedirektør i Land & Fritid, og tilføjer.

Proteinerne udvindes af larver, der stammer fra fluearten, ´Black Soldier Fly´. Larverne lever af restbiomasse, som har en meget lav værdi, men Enorm Biofactory kan udvinde proteiner fra larverne af høj værdi og rigtig god kvalitet, der nu tilsættes i den nye variant i SUND PREMIUM serien.

Både Enorm Biofactory og Land & Fritid kæden har rødder i DLG-koncernen og derfor giver samarbejdet rigtig god mening med gode synergier på tværs af organisationen.

– Vi kigger hele tiden på muligheden for at skabe grønnere produkter. Med det nye foder sikrer vi at proteinkilderne er produceret lokalt, og det betyder meget for vores kunder, og vi tror også at det nye produkt vil kunne tiltrække en række nye kunder, siger Erik Dalsro Jørgensen.

Enorm Biofactory har allerede gang i produktionen af insektmel i mindre skala. I sommeren 2023 åbner et nyt anlæg ved Hvirring I Hedensted Kommune, som bliver Nordens største af sin art. 

Læs også

Kan min hund få allergi?

15-06-2025 07:58, af Cecilie Friis Amstrup

Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.

Sådan hjælper du din overvægtige hund

17-05-2025 07:39, af Cecilie Friis Amstrup

Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.