Hundene fra Lolland har kørt på pumperne alt for længe

19-04-2018 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Det er en af de sager, medarbejderne i Dyreværnet kommer til at huske. Direktør og dyrlæge Rikke Christensens-Lee fortalte efter fundet af de 21 udsultede hunde på Lolland, at det var en af de værste sager, hun havde oplevet.

Mandag blev der taget blodprøver af de voksne hunde og resultaterne var bekymrende.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

– Vi nænnede simpelthen ikke at tage blodprøver af hvalpene, da de er alt for små. Prøverne af de voksne hunde viste alle, a hundene havde lave blodprocenter og faktisk ligger lavt i alle værdier. Det er tydeligt, art de har kørt på pumperne i lang tid. Det giver grobund for bekymringer for, om hvalpene vil få nogle skavanker specielt i bevægeapparatet senere i livet, fortæller Rikke Christensen-Lee.

 

To hjertestop
Onsdag opstod der pludselig panik, da en af hundemødrene gik i kramper og fik hjertestop. Det var chihuahuaen Carrie, der er mor til de tre små hvalpe Carl, Carly og Connie.

– Hun gik i ukontrollerbare kramper og hylede og peb. Det endte med, at hun fik hjertestop to gange og genoplivet begge gange, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:

– Jeg har aldrig prøvet at genoplive en hund med hjertestop to gange. Men Carrie er en lille fighter, og hun har det super godt i dag.

Carries problem viste sig at være akut kalkmangel, noget som små hunde godt kan blive ramt af.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

– Derfor er det rigtig vigtigt at vide, hvad man gør, når man avler på de små hunde. Får de det rigtige foder og de rigtige tilskud, kan man minimere risikoen kraftigt, siger Rikke Christensen-Lee.

Senere torsdag skal Carrie igen genforenes med sine hvalpe, men det bliver nok ikke helt det gensyn, som hvalpene håber på.

– Vi har lagt forbinding over hendes patter, så hvalpene ikke kan die ved hende i dag. Det har vi gjort, fordi hun er i så fin balance lige nu, og det vil vi gerne fastholde. Så hun får lige et døgn mere på kalktilskud, og så er hun klar til at give hvalpene mælk igen, siger hun.

På spørgsmålet om, hvorvidt Dyreværnet føler sig sikre på, at alle hunde overlever, tøver Rikke Christensen-Lee, inden hun svarer.

– Vi har en chihuahuahvalp, som er noget mindre end de andre. Den spiser og trives, men tager ikke rigtigt på, og det er tydeligt, den har nogle medfødte skavanker, så den er jeg stadig lidt nervøs for, lyder det fra direktøren for Dyreværnet.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Læs også

IGEN: Hund finder pølse med skrue

06-08-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

50.000 kroner i bøde for grov dyremishandling

05-06-2020 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt

Farvel til Dansk Dyreværn Aarhus

21-01-2020 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Aarhus og Trinitas går nu sammen for at styrke indsatsen for psykisk sårbare personer gennem kæledyr. Det nye samarbejde har fået navnet, The Voice of Pets

Dennis Knudsen: Dejligt at få lov at gøre en forskel

06-03-2019 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen

Opdatering på hundesagen fra Lolland

26-04-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt

Sejr for hundene! Dyreværnet vinder banebrydende sag i retten

29-05-2024 13:39, af Anne Cecilie Sohl

I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.

Hunde var ikke hunde

09-02-2020 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikaner fandt papkasse med hundehvalpe i sin have. Det viste sig dog, at hundehvalpene slet ikke var hunde

Stor dyreværnssag: 19 hunde reddet

26-08-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ni hvalpe og 10 voksne hunde blev via frugtbart samarbejde reddet fra en hård skæbne. En ansvarlig ejer gjorde, at det store dyreværnsarbejde med hundene hurtigt kunne komme i gang, og hundenes fremtid blive sikret

7 dage alene

12-11-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg