Det er en af de sager, medarbejderne i Dyreværnet kommer til at huske. Direktør og dyrlæge Rikke Christensens-Lee fortalte efter fundet af de 21 udsultede hunde på Lolland, at det var en af de værste sager, hun havde oplevet.
Mandag blev der taget blodprøver af de voksne hunde og resultaterne var bekymrende.
– Vi nænnede simpelthen ikke at tage blodprøver af hvalpene, da de er alt for små. Prøverne af de voksne hunde viste alle, a hundene havde lave blodprocenter og faktisk ligger lavt i alle værdier. Det er tydeligt, art de har kørt på pumperne i lang tid. Det giver grobund for bekymringer for, om hvalpene vil få nogle skavanker specielt i bevægeapparatet senere i livet, fortæller Rikke Christensen-Lee.
To hjertestop
Onsdag opstod der pludselig panik, da en af hundemødrene gik i kramper og fik hjertestop. Det var chihuahuaen Carrie, der er mor til de tre små hvalpe Carl, Carly og Connie.
– Hun gik i ukontrollerbare kramper og hylede og peb. Det endte med, at hun fik hjertestop to gange og genoplivet begge gange, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:
– Jeg har aldrig prøvet at genoplive en hund med hjertestop to gange. Men Carrie er en lille fighter, og hun har det super godt i dag.
Carries problem viste sig at være akut kalkmangel, noget som små hunde godt kan blive ramt af.
– Derfor er det rigtig vigtigt at vide, hvad man gør, når man avler på de små hunde. Får de det rigtige foder og de rigtige tilskud, kan man minimere risikoen kraftigt, siger Rikke Christensen-Lee.
Senere torsdag skal Carrie igen genforenes med sine hvalpe, men det bliver nok ikke helt det gensyn, som hvalpene håber på.
– Vi har lagt forbinding over hendes patter, så hvalpene ikke kan die ved hende i dag. Det har vi gjort, fordi hun er i så fin balance lige nu, og det vil vi gerne fastholde. Så hun får lige et døgn mere på kalktilskud, og så er hun klar til at give hvalpene mælk igen, siger hun.
På spørgsmålet om, hvorvidt Dyreværnet føler sig sikre på, at alle hunde overlever, tøver Rikke Christensen-Lee, inden hun svarer.
– Vi har en chihuahuahvalp, som er noget mindre end de andre. Den spiser og trives, men tager ikke rigtigt på, og det er tydeligt, den har nogle medfødte skavanker, så den er jeg stadig lidt nervøs for, lyder det fra direktøren for Dyreværnet.
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Da den nye mobile dyreklinik onsdag ramte Randers, blev den første hundeoperation i bilen foretaget. Hunden.dk var med til operationen
Vil du gerne hjælpe nogle af de mest udsatte dyr, så er det måske dig, Dyreværnet søger lige nu
En 45-årig mand blev onsdag I Retten i Odense dømt for flere tilfælde af dyremishandling
Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer.
I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik
Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær
Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt