Hundene fra Lolland har kørt på pumperne alt for længe

19-04-2018 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Det er en af de sager, medarbejderne i Dyreværnet kommer til at huske. Direktør og dyrlæge Rikke Christensens-Lee fortalte efter fundet af de 21 udsultede hunde på Lolland, at det var en af de værste sager, hun havde oplevet.

Mandag blev der taget blodprøver af de voksne hunde og resultaterne var bekymrende.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

– Vi nænnede simpelthen ikke at tage blodprøver af hvalpene, da de er alt for små. Prøverne af de voksne hunde viste alle, a hundene havde lave blodprocenter og faktisk ligger lavt i alle værdier. Det er tydeligt, art de har kørt på pumperne i lang tid. Det giver grobund for bekymringer for, om hvalpene vil få nogle skavanker specielt i bevægeapparatet senere i livet, fortæller Rikke Christensen-Lee.

 

To hjertestop
Onsdag opstod der pludselig panik, da en af hundemødrene gik i kramper og fik hjertestop. Det var chihuahuaen Carrie, der er mor til de tre små hvalpe Carl, Carly og Connie.

– Hun gik i ukontrollerbare kramper og hylede og peb. Det endte med, at hun fik hjertestop to gange og genoplivet begge gange, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:

– Jeg har aldrig prøvet at genoplive en hund med hjertestop to gange. Men Carrie er en lille fighter, og hun har det super godt i dag.

Carries problem viste sig at være akut kalkmangel, noget som små hunde godt kan blive ramt af.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

– Derfor er det rigtig vigtigt at vide, hvad man gør, når man avler på de små hunde. Får de det rigtige foder og de rigtige tilskud, kan man minimere risikoen kraftigt, siger Rikke Christensen-Lee.

Senere torsdag skal Carrie igen genforenes med sine hvalpe, men det bliver nok ikke helt det gensyn, som hvalpene håber på.

– Vi har lagt forbinding over hendes patter, så hvalpene ikke kan die ved hende i dag. Det har vi gjort, fordi hun er i så fin balance lige nu, og det vil vi gerne fastholde. Så hun får lige et døgn mere på kalktilskud, og så er hun klar til at give hvalpene mælk igen, siger hun.

På spørgsmålet om, hvorvidt Dyreværnet føler sig sikre på, at alle hunde overlever, tøver Rikke Christensen-Lee, inden hun svarer.

– Vi har en chihuahuahvalp, som er noget mindre end de andre. Den spiser og trives, men tager ikke rigtigt på, og det er tydeligt, den har nogle medfødte skavanker, så den er jeg stadig lidt nervøs for, lyder det fra direktøren for Dyreværnet.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Læs også

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

IGEN: Hund finder pølse med skrue

06-08-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

Hund alene med sin afdøde ejer i 14 dage

29-01-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har skrevet en af disse nyheder, der skærer langt ind i hjertet. Heldigvis ser den ud til at ende godt

Efterskole med hundelinje

13-07-2020 09:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Lolland kan man efter sommerferien gå på efterskole med sin hund. Det er Bindernæs Efterskole, der tilbyder den nye linje

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.

Politiets nye dyreværnsenheder er klar

01-07-2019 15:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre nye specialiserede dyreværnsenheder, skal styrke politiets arbejdet med dyreværnssager. Enhederne skal arbejde på tværs af landets politikredse med alt fra handel, import og vanrøgt af dyr til forebyggelse og monitering af dyreværnsområdet

Åbent Hus Dyreværnet 2019

23-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre

Reportage: Første hundeoperation i Frynseklinikken

12-04-2018 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da den nye mobile dyreklinik onsdag ramte Randers, blev den første hundeoperation i bilen foretaget. Hunden.dk var med til operationen

Frit lejde: Aflever din hund hos Dyreværnet i Kolding

01-04-2019 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?