Det er en af de sager, medarbejderne i Dyreværnet kommer til at huske. Direktør og dyrlæge Rikke Christensens-Lee fortalte efter fundet af de 21 udsultede hunde på Lolland, at det var en af de værste sager, hun havde oplevet.
Mandag blev der taget blodprøver af de voksne hunde og resultaterne var bekymrende.
– Vi nænnede simpelthen ikke at tage blodprøver af hvalpene, da de er alt for små. Prøverne af de voksne hunde viste alle, a hundene havde lave blodprocenter og faktisk ligger lavt i alle værdier. Det er tydeligt, art de har kørt på pumperne i lang tid. Det giver grobund for bekymringer for, om hvalpene vil få nogle skavanker specielt i bevægeapparatet senere i livet, fortæller Rikke Christensen-Lee.
To hjertestop
Onsdag opstod der pludselig panik, da en af hundemødrene gik i kramper og fik hjertestop. Det var chihuahuaen Carrie, der er mor til de tre små hvalpe Carl, Carly og Connie.
– Hun gik i ukontrollerbare kramper og hylede og peb. Det endte med, at hun fik hjertestop to gange og genoplivet begge gange, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:
– Jeg har aldrig prøvet at genoplive en hund med hjertestop to gange. Men Carrie er en lille fighter, og hun har det super godt i dag.
Carries problem viste sig at være akut kalkmangel, noget som små hunde godt kan blive ramt af.
– Derfor er det rigtig vigtigt at vide, hvad man gør, når man avler på de små hunde. Får de det rigtige foder og de rigtige tilskud, kan man minimere risikoen kraftigt, siger Rikke Christensen-Lee.
Senere torsdag skal Carrie igen genforenes med sine hvalpe, men det bliver nok ikke helt det gensyn, som hvalpene håber på.
– Vi har lagt forbinding over hendes patter, så hvalpene ikke kan die ved hende i dag. Det har vi gjort, fordi hun er i så fin balance lige nu, og det vil vi gerne fastholde. Så hun får lige et døgn mere på kalktilskud, og så er hun klar til at give hvalpene mælk igen, siger hun.
På spørgsmålet om, hvorvidt Dyreværnet føler sig sikre på, at alle hunde overlever, tøver Rikke Christensen-Lee, inden hun svarer.
– Vi har en chihuahuahvalp, som er noget mindre end de andre. Den spiser og trives, men tager ikke rigtigt på, og det er tydeligt, den har nogle medfødte skavanker, så den er jeg stadig lidt nervøs for, lyder det fra direktøren for Dyreværnet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat
Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning
6.794 kæledyr har allerede fået hjælp: Nu udvider Dyreværnet hjælpeindsatsen til socialt udsatte borgeres kæledyr med endnu en Frynseklinik
Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen.
Den franske bulldog Gismo havde en meget slem ørebætendelse og sprængte trommehinder, da den blev indleveret i nødpension hos Dansk Dyreværn Aarhus. På grund af intensiv pleje har Gismo det bedre i dag og er snart klar til at komme videre
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund