Magasinet HUNDEN er Dansk Kennel Klubs medlemsblad, som udkommer 10 gange om året. Septembernummeret bliver netop nu sendt ud til DKK's medlemmer, og her kan du se lidt om, hvad du kan finde i bladet, og hvad du går glip af, hvis du ikke får bladet.
Først og fremmest ha bladet igen en vanvittig flot forside. Denne gang er det to smukke rhodesian ridgebacks, der er bladets blikfang, og det smukke foto er taget af Agnete Tillemann.
Også i dette nummer kan du læse om DKK's historie i anledning af 125 års jubilæet. Vi er nu nået til 1970-1982, og vi er altså kommet til en tid, hvor der i den grad er gang i udviklingen i Dansk Kennel Klub.
I vores tips til træning viser Zara Holst Zachariasen, hvordan du kan lære din hund at bukke. Her må vi også lige rose Charlotte Zachariasen for hendes flotte billeder.
Du kan også læse den fine historie om, hvordan John Hilmer Hansen lånte hvalpe hos Kennel Græsmarken, da hans tæve kun fødte en enkelt hvalp. Det er en historie om, hvordan hundedanmark holder sammen og om, at man sagtens kan hjælpe hinanden på tværs af racer.
19. august var der fest hos DKK. Her blev de 125 års jubilæum fejret. Derudover blev Jørgen Hindses 80 års fødselsdag og 45 års jubilæum som formand også fejret. Her var alt fra rørende taler til malerkunst og Elvis Presley.
DKK har stor succes med ungdomslejren, som mange unge hvert år ser frem til. I år deltog 25 unge med deres hunde, og du kan læse en glimrende reportage fra lejren.
Og så var vi jo mange, der var på Bornholm i sommer. Det var lidt af en fest, vi havde derover, og du kan selvfølgelig læse reportage derfra og se billeder af alle vinderne.
Der har også været DM i schweiss. Det blev en varm omgang. Harris Jensen har skrevet en fin reportage fra mesterskabet.
Og så kan du også læse om to DKK-støttede specialer.
Alt dette og meget mere får DKK's medlemmer i disse dage, mens de der ikke er medlemmer, må overveje om det ikke var på tide at melde sig ind i Dansk Kennel Klub.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
I mange danske hjem, vil julestjerner pynte i den kommende juletid. Planten indeholder dog nogle giftstoffer, som kan give problemer, hvis hunden spiser den
Det er overvældende, når man beder om billeder fra en solskinsdag med hunden, og der så kommer 168. Derfor er vi blevet nødt til at bide dem over i 7 dele. Her får I de første 25 billeder
Månedens klummeskribent: Tina Brigo-Hansen arbejder i Informationen hos Dansk Kennel Klub og har været hundeejer siden 1985
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse