Magasinet HUNDEN er Dansk Kennel Klubs medlemsblad, som udkommer 10 gange om året. Septembernummeret bliver netop nu sendt ud til DKK's medlemmer, og her kan du se lidt om, hvad du kan finde i bladet, og hvad du går glip af, hvis du ikke får bladet.
Først og fremmest ha bladet igen en vanvittig flot forside. Denne gang er det to smukke rhodesian ridgebacks, der er bladets blikfang, og det smukke foto er taget af Agnete Tillemann.
Også i dette nummer kan du læse om DKK's historie i anledning af 125 års jubilæet. Vi er nu nået til 1970-1982, og vi er altså kommet til en tid, hvor der i den grad er gang i udviklingen i Dansk Kennel Klub.
I vores tips til træning viser Zara Holst Zachariasen, hvordan du kan lære din hund at bukke. Her må vi også lige rose Charlotte Zachariasen for hendes flotte billeder.
Du kan også læse den fine historie om, hvordan John Hilmer Hansen lånte hvalpe hos Kennel Græsmarken, da hans tæve kun fødte en enkelt hvalp. Det er en historie om, hvordan hundedanmark holder sammen og om, at man sagtens kan hjælpe hinanden på tværs af racer.
19. august var der fest hos DKK. Her blev de 125 års jubilæum fejret. Derudover blev Jørgen Hindses 80 års fødselsdag og 45 års jubilæum som formand også fejret. Her var alt fra rørende taler til malerkunst og Elvis Presley.
DKK har stor succes med ungdomslejren, som mange unge hvert år ser frem til. I år deltog 25 unge med deres hunde, og du kan læse en glimrende reportage fra lejren.
Og så var vi jo mange, der var på Bornholm i sommer. Det var lidt af en fest, vi havde derover, og du kan selvfølgelig læse reportage derfra og se billeder af alle vinderne.
Der har også været DM i schweiss. Det blev en varm omgang. Harris Jensen har skrevet en fin reportage fra mesterskabet.
Og så kan du også læse om to DKK-støttede specialer.
Alt dette og meget mere får DKK's medlemmer i disse dage, mens de der ikke er medlemmer, må overveje om det ikke var på tide at melde sig ind i Dansk Kennel Klub.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
En rigtig trist sag fra Viborg. Godt hunden blev fundet
Mens vi mennesker har det med at udskille lettere syrlige dufte fra vore fødder, så er det helt anderledes med hunden. Nogle mennesker elsker faktisk lugten af hundens poter
I går kunne vi fortælle, at Joe Bidens hunde er kommet tilbage til Det Hvide Hus, men nu har hunden Major igen bidt en person i præsidentens residens
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse