Fredag ??den 21. til søndag den 23. juni arrangerer Dansk Kennel Klub årets – indtil videre – største hundemesse i det jyske. Vi starter fredag ??kl 9.00, hvor 2.832 hunde være i aktion i løbet af dagen. Lørdag den 22. og søndag den 23. juni vil ikke færre end 6.209 hunde deltage i forskellige aktiviteter og konkurrencer.
Tre tætpakkede dage
Dansk Kennel Klubs hundemesse i Vejen er stedet for alle hundeinteresserede, og i alt forventes flere end 15.000 deltagere at kigge forbi Vejen Idrætscenter i weekenden. Der vil være masser af aktiviteter, shows og konkurrencer. Hovedtrækplastret er den store, 3-dages udendørs hundeudstilling, som lørdag og søndag suppleres af konkurrencer inden for rally- og LP for Danmarks dygtigste lydighedshunde. Desuden kan du alle dage se de dygtige unge ”juniorhandlere”, der konkurrerer om at blive udstillingernes bedste i konkurrencer, hvor samarbejdet mellem hund og fører er i fokus. Den tre dage lange weekend bliver pakket med show, hundesport, konkurrencer og aktiviteter.
Mød hunderacernes ambassadører
I Vejen er ikke færre end 254 af Dansk Kennel Klubs hunderacer repræsenteret, og både i DKK´s information og opdrætsstand, samt ude blandt de engagerede opdrættere og udstillere, står vi klar til at svare på alle hunderelaterede spørgsmål.
Uanset om du er på udkig efter en selskabshund, en servicehund, en jagthund, en brugshund, en slædehund eller en familiehund – eller måske noget helt syvende...? Både udstillere og opdrættere er racens ambassadører, og de vil bl.a. kunne svare på, om den race, du har forelsket dig i, kan passes ind i dit liv og til dine behov – og, ikke mindst; om du kan tilbyde hunden det liv, den har brug for set ud fra dens medfødte instinkter, mentalitet, fysik og behov.
Vi ser frem til at præsentere dig for det hele til den store hundemesse i Vejen - hvor hunde og hundeelskere mødes!
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Så er vi klar til dag to i Vejen. Her er oversigt over ringe og racer
Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilke racer du kun kan opleve i dag
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.