Der er lagt op til mudrede sko, bukser og poter, når deltagerne skal prøve kræfter bl.a. med de store bakker, grøfter og forhindringer undervejs på ruterne. Der er forhindringsløb på 3 og 5 km samt trailløb med hund på 5 km. Løbet er for alle - og man er også velkommen til at gå. Det vigtigste er en sjov dag sammen.
Løbet er arrangeret af Virbac, som udlodder præmier og goodiebags til deltagerne - samt mulighed for at få vasket hunden bagefter i samarbejde med GenbrugsMastiff. Også foreningen HappyDogs er tilstede på pladsen, ligesom hjælpere fra løbeklubben DIRTY PAWS.
Der bliver mulighed for at kigge på hundeudstyr eller få checket sin hunds muskler og led på de forskellige stande.
Alle deltagere får desuden en flot medalje og flotte fotos fra racefotografen Morsch photo.
Velkommen til forår og hundefest i Kolding.
Se mere og tilmeld dig her.
Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
I går skrev vi om smileyordningen, som træder i kraft i løbet af marts. Men hvad synes du egentlig om ordningen?
Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre
Det blev finske Mari Leiviskä og hendes hund Tending Panther, der løb med verdensmesterskabet i lydighed 2022
I morgen går det løs i Vejen. Her får du et overblik over stillingerne i årskonkurrencerne. Meget er sikkert ændret efter weekenden
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.