Astrid Gerd Holtet
Et studie fra universitet i Guelph undersøgte hundeejeres evne til at afmåle den rigtige mængde mad til deres hunde, når de bruge en kop eller et målebæger – og forskerne opdagede at hundeejerne ofte målte forkert.
Nogle ejere gav alt for lidt eller alt for meget
I studiet, der for nyligt er udgivet i det videnskabelige tidsskrift Veterinary Record, blev 100 hundeejere bedt om at afmåle en bestemt mængde hundemad i forskellige typer af målebægere, hvorefter portionen blev tjekket på en vægt.
Vejningen viste at de udmålte portioner varierede meget og at de ofte var meget forkerte. Udmålingerne spændte fra en 48% underestimering til en 152% overestimering, og fejlene var størst, når portionerne var små.
Overvægt er et stigende problem hos hunde, og forskerne bag studiet peger på at afmåling i bæger kan øge risikoen for at hunde får for meget at spise – især hos de små racer.
Brug en vægt i stedet
Generelt viste studiet at det var svært for ejerne af måle rigtigt, men det gav især udfordringer når, der skulle måles meget lidt op i en forholdsvis stor kop. Jo tættere portionsstørrelsen var på at fylde hele koppen, jo lettere var det at udmåle den rigtigt. Skal man afmåle sin hunds foder i et målebæger, kan det dermed være en fordel af finde et, der passer nogenlunde med portionstørrelsen. Ifølge forskerholdet er det bedste dog, at bægeret helt gemmes væk, og afmålingen i stedet foretages på en vægt.