Har man hund, så har man nok også oplevet at ens hund nærmest instinktivt kan reagere på ens følelsesmæssige tilstand. Er man glad kan hunden mærke det, og er man bange eller ked af det, så kan hunden også mærke det.
Nu støtter forskningen dét mange hundeejere nok allerede vidste – at hunde kan aflæse vores følelsesmæssige tilstand, og én af de måder de gør det på, er gennem næsen.
Et studie fra en europæisk forskergruppe, undersøgte hvorvidt hunde kan opfange de kemiske signalstoffer, som vi mennesker udsender igennem vores sved. Til studiet fandt holdet en gruppe hunde og ejere, der ville deltage i forsøget. Hver hund og ejer blev placeret i et rum sammen med en fremmed person og en duftdispenser, der kunne udskille forskellige duftstoffer fra sved, som forskerne forinden havde opsamlet. Hver hund gennemgik forsøget tre gange; én gang hvor dispenseren udsendte en ”glad duft”, én gang hvor den udsendte en ”bange duft”, og en kontrol, hvor den ikke udsendte nogen duft.
Forskerne analyserede hundenes adfærd i rummet og deres interaktion med ejeren og den fremmede. Samtidig målte de hundenes hjerterytme. Holdet fandt, at når hundene blev udsat for den ”glade duft”, havde de færre og kortere interaktioner med menneskerne i rummet. De udviste derimod mere stressadfærd og tog mere kontakt til dem i rummet, når de blev udsat for den ”bange lugt”. Ligeledes var deres hjerterytme højere her, end ved den ”glade lugt” eller ved ingen lugt.
Forskerne mener at deres studier tyder på, at hunde kan registrere menneskelige følelser gennem de kemiske signalstoffer vi udsender. Det vil altså sige, at den sjette sans, det kan virke som om din hund besidder, nok i virkeligheden er en evne til at lugte sig frem til dine følelser.
Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Det er nærliggende at sige nej, når hvalpen eller den voksne hund gør noget den ikke må. Især er det umiddelbart en dårlig ide at sige nej, når det er til en hvalp. For hvordan skulle den forstå den kommando? Har vi lært den nej kommandoen eller er det bare en refleks hos os at sige nej? Jeg synes i det hele taget det er problematisk at sige nej til sin hund, uanset om det er en hvalp eller en voksen hund uden at tilbyde en anden alternativ adfærd som erstatning for det den ikke må
Undersøgelser af hjertets pumpefunktion hos 1-3 årige hunde kan forudsige, om hundene er i øget risiko for at dø af hjertesygdom senere i livet, viser et studie fra Københavns Universitet
Ny, dansk forskning peger på, at slædehunde er mindst 9.500 år gamle, og at de dengang også trak mennesker
Ny forskning fra University of Cambridge viser, at børn har flere fordele ved at have en hund end ved at have søskende.
Nyt studie viser, at forskellige hunderacer ikke har lige nemt ved at have øjenkontakt med mennesker. Studiet viste, at blandt andet hovedformen spiller ind
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.