Hunden kan genkende dit humør

17-02-2015 09:18, af Nina Marie Villadsen
Ifølge ny østrigsk forskning er hunde i stand til at skelne glade ansigter fra vrede
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock.com

Forskerne trænede nogle hunde til at genkende to billeder af samme person, hvor vedkommende var vred på det ene og glad på det andet. Under træningen så hundene enten kun den øverste eller den nederste del af personens ansigt, og herefter blev hundene bedt om at vurdere en række nye ansigter. I alt var der fire tests, hvor hundene skulle: - Genkende samme halvdel af ansigtet som før, men med nye ansigter. - Den anden halvdel af ansigterne fra træningen. - Den anden halvdel af de nye ansigter. - Den venstre halvdel af ansigterne fra træningen. Resultatet af undersøgelsen peger på, at hundene var i stand til at genkende de vrede eller glade ansigter oftere, end man ville forvente, hvis det bare var rent held. Forskerne mener også, at hundene forstår, at vrede ansigter er forbundet med noget negativt, da de var langsommere til at forstå, at de ville få en belønning, når de valgte vrede ansigter under træningen. Forskningen er netop udgivet i det videnskabelige tidsskrift Current Biology. Kilde: videnskab.dk

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.