Hund sporer farlige hospitalsbakterier

19-12-2012 14:46, af Tine Luther
Hvert år huserer bakterien Clostridium difficile, der giver voldsom diareé, på mange hospitaler. En helt ny idé er at få hunde til at snuse sig frem til, hvor bakterien befinder sig. Og det er noget, en hundenæse er god til!
Copyright Ridehesten.com
Videnskab.dk fortæller om beaglen, der er trænet til at finde bakterie på hospitaler. Se video herom via linket nedenfor. (Screendump fra Videnskab.dk)

Masser af danske patienter slås en hård kamp mod det voldsomme diareé forårsaget af bakterien Clostridium difficile. Derfor er det en god nyhed, at hunde nu kan trænes til at screene hele hospitalsafdelinger for bakterien. I det videnskabelige tidsskrift British Medical Journal er der netop publiceret en artikel, der beskriver, hvordan hunde kan finde bakterien i henholdsvis afføringsprøver og luftprøver fra luften omkring patienterne. Hunden langt hurtigere end laboratorietesten Problemet med de traditionelle tests er, at de er for langsomme. Hunden kan derimod straks påvise bakterien, og dermed kan en hurtig indsats sættes ind, så man undgår den helt store spredning af bakterien. Ofte ses de diareéfremkaldende infektioner hos ældre mennesker, der har fået antibiotika på hospitalet, med der forekommer også epidemier andre steder, hvor der samles mange mennesker, f.eks. på skoler og i institutioner af forskellig slags. Hos mennesker, der i forvejen er syge, kan smitten føre til livstruende tarminfektion. Hundenæsen særdeles nøjagtig Den karakteristiske fra diareé forårsaget af Clostridium difficile inspirerede hollandske professorer til at overveje at bruge hunde i bekæmpelsesarbejdet. En to år gammel beagle blev trænet, og da den blev testet på 100 afføringsprøver efter to måneders træning, ramte den rigtigt i så godt som alle tilfælde. De 50 inficerede prøver blev alle markeret, og 47 ud af 50 negative prøver blev identificeret korrekt. Sluppet løs på hospitalsgang Beaglen blev også sluppet løs på en hospitalsgang. Her fandt den 28 ud af 30 inficerede patienter – og ud af de 270 patienter, der ikke havde smitten, ramte den rigtigt i 265 tilfælde. Alt dette klarede den lille hund på bare 10 minutter. Eksperimentet med beaglen giver forhåbninger om, at ”teknikken” fremover betyder, at bakterien kan bekæmpes langt hurtigere, så færre mennesker bliver syge – og flere liv kan reddes. Via linket under billedet til højre kan ses en video om, hvordan hunden arbejder i forsøget på at finde de sundhedsskadelige bakterier. Kilde: videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.