Hund med tvilling i hovedet?

22-11-2019 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Måske har du allerede set videoen af hvalpen med en hale i panden. Nu er der måske en forklaring på, hvordan halen kan være endt der

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mac's Mission

Kennelen Mac’s Mission offentliggjorde i sidste uge en video af en hvalp med en halestump i panden. Videoen af hvalpen, Narwhal, som betyder narhval, gik hurtigt viralt på grund af den umiddelbare nuttetheds- og overraskelsesfakor.

Nu har The New York Times undersøgt, hvad der kan være årsag til hvalpens ekstra hale.

Den ekstra hale, kan ikke logre, og en røntgenundersøgelse har afsløret, at halen heller ikke har nogen knogle.

Ifølge Margret Casal, professor ved University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine, er halen højst sandsynligt et levn fra Narwhals ufødte tvilling.

Tvillinger opstår, når et foster i den tidligste udviklingsperiode deler sig i to, forklarer hun til New York Times ifølge Videnskab.dk. Hvis dette sker for sent, kan man risikere, at tvillingerne ikke bliver separeret, og her får man siamesiske tvillinger.

Og i meget sjældne tilfælde, kan denne forsinkede opdeling resultere i, at det ene foster bliver fuldt udviklet, mens det andet foster udvikler sig til blot at blive en ekstra kropsdel på den ene tvilling. Dette fænomen kaldes for en ’parasit-tvilling’, og Margret Casal mener altså, at den ekstra hale kan være bagenden af en tvilling.

Men den egentlige sandhed er der stadig tvivl om. David Kilroy, der har specialiseret sig i hovedets anatomi ved University College Dublin School of Veterinary Medicine, vurderer nemlig, at der måske nærmere er tale om en slags uregelmæssig hudvækst og altså ikke resterne af en ufødt tvilling.

Så endnu ved vi ikke 100 procent, om der faktisk er tale om hvalpens ufødte tvilling.

Læs også

Hundelufter overværede indbrud

19-02-2024 15:40, af Anne Cecilie Sohl

Da en borger var ude og gå med sin hund lørdag morgen, så han til sin overraskelse at en garagedør stod åben på Digevej i Agger Syd. 

Se videoen: Hund stjæler mikrofon

09-04-2021 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En livereporter fik noget af en overraskelse under en liveudsendelse på tv den anden dag. Se videoen herunder

Løsesum på $10.000 for pitbullhvalp

18-07-2017 13:38, af Anne Ekenberg

Den amerikanske fodboldspiller Lucky Whitehead fik sig en grim overraskelse, da han forleden kom hjem. Indbrudstyve havde ikke alene stjålet værdigenstande, men de havde også stjålet fodboldspillerens pitbullhvalp kaldet Blitz. 

Dagens Læserfoto: Malinois i hånden

05-01-2021 07:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er ikke altid, man kan holde en malinois i sin hule hånd. Denne er dog også en helt lille hvalp. Billedet er taget af Margit Jensen

Gilpa

Hvalp fodret med hovedpinepiller

09-04-2013 08:43, af Maja Golles
Mens familie var inde at handle i Lidl, blev deres hvalp, som var bundet til hundekrogen udenfor butikken, fodret med godbidder - og hovedpinepiller!

Dømt for at mishandle hundehvalpe

18-01-2024 13:00, af Anne Cecilie Sohl

En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.

Min første hund

14-04-2020 15:23, af Iben Lauesen

Da vi efterlyste historier om jeres første hund, modtog vi denne dejlige historie fra Iben Lauesen. Nyd den

Ny børnebog om hunde: ”Pelsen, Pytten og Pølsen”

13-10-2012 08:39, af Tine Luther
Opdrætteren Hanne Mathiasen tæve fødte kun én hvalp, og eftersom livet som enehvalp ikke er særlig befordrende, tog Hanne en fremmed hvalp ind, der manglede en kærlig mor. Det blev en succes for alle parter – og ud af projektet sprang også en børnebogen ”Pelsen, Pytten og Pølsen”

Reklamehunden er fundet

27-02-2018 14:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I dag har vi fået tilsendt et billede, som vi ikke kunne stå for. Årsagen er vel indlysende

Skal din hvalp med i ”Vejen til din nye hvalp” 2013?

15-08-2012 14:43, af Simone Strandet Sørensen
Ligger du inde med sjove, søde eller anderledes hvalpefotos, som du gerne vil dele med andre, så er det nu, du skal melde dig på banen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.