Af en eller anden grund elsker mange hunde at dykke ned i en nyanlagt hestepære og snuppe en lille bid. I de fleste tilfælde er den knap så attraktive vane mere et problem for hundeejeren end for hunden – men kan det kan faktisk være farligt, hvis gødningen indeholder ormemidlet Ivermectin.
Ivermectin er meget giftige for hunde, hvis de indtages i mængder, der er tilstrækkeligt høje til at krydse blod-hjerne-barrieren. I de tilfælde kan det forårsage neurologiske symptomer så som ukoordineret bevægelse, udvidede pupiller, savlen, opkast, blindhed, rysten, kramper og ændret adfærd, der spænder fra forvirring til koma.
Ivermectin gives normalt til hunde, men i den rigtige dosis, til behandling af hjerteorm, demodectic skab og sarkoptesskab. Det vigtige er derfor at sikre, at hunden ikke spiser, hvad din dyrlæge vil kalde en koncentration, der kræves for at frembringe tegn på forgiftning.
Hvor meget ivermectin er der i min hests gødning?
Test af hestegødning er måske ikke det mest efterspurgte job, men et team af forskere tog udfordringen op. Forskerne undersøgte mængden af ivermectin, der passerer gennem hestens fordøjelseskanal og dermed kan ligge klar i hestepærer rundt om i stalden til sultne hunde.
Det viser sig, at niveauet af ivermectin-indholdet i gødning topper 2,5 dag efter hesten er behandlet med ormemidlet. Efter tre dage er mængden af ivermectin, der passeres gennem gødningen for lav til at forårsage forgiftning hos hunde.
Hvor meget gødning skal min hund spise?
En hund på omkring 27 kilo skal spise, hvad der svarer til 1,4 pund gødning eller rettere 631 gram. Ved en afvejning af hestepærer fra en lille hest betyder det, at hunden skal spise 14 små hestepærer for at blive forgiftet. Er der derimod tale om en lille hund eller hvalp på 2,3 kg skal der blot spises 2 små hestepærer for en mulig forgiftning.
Ved mistanke om forgiftning kontakt da altid dyrlægen
/equimed.com
Æbler og pærer. Udtrykket får mange til at tænke på matematikstykkerne i skolen, hvor man i hovedet skulle regne ud, hvor mange penge man skulle have tilbage for ¾ kilo æbler og pærer, hvis man betalte 20 kr, og et halvt kilo kostede 8 kr. Ren nostalgi i en tid, hvor lommeregneren og andre dingenoter på mobilen klare den slags regnestykker.
På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund
Hundens energibehov varierer med hundens alder. Hundens foder skal derfor tilpasses op til flere gange i gennem hundens liv for at sikre god sundhed og trivsel. Læs videre og få et indblik i fodring af hunden fra nyfødt hvalp til seniorhund
Hvis du elsker dit kæledyr, vil du også give det det bedste foder. Hos animondo finder du et stort udvalg af kvalitetsfoder til hunde, katte og heste. Uanset om du har en hvalp, en senior eller en allergisk firbenet ven, finder du her det rigtige foder til dit dyrs behov.
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.