Har hunden en fornemmelse for tid?

24-09-2021 15:25, af Astrid Gerd Holtet

Har hunden en fornemmelse for hvor lang tid vi er væk, når den efterlades derhjemme? Det har et svensk forskerhold forsøgt at blive klogere på 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er de færreste danske hundeejere, der har mulighed for at tage deres hunde med på arbejde, og derfor bruger de fleste hunde i Danmark mange timer alene hjemme, mens ejerne er på arbejde. Men hvordan oplever hunden denne tiden og har den en fornemmelse for hvor længe den har været alene? Det har et svensk forskerhold forsøgt at blive klogere på.

Holdet undersøgte en gruppe af tolv familiehunde, alle uden alene-hjemme problemer. De videooptog hundene af tre omgange – hvor de blev efterladt alene hjemme i henholdsvis en halv time, to timer og fire timer. Optagelserne startede ti minutter inden ejeren gik og fortsatte til ti minutter efter ejeren kom tilbage, for at de også kunne se hvordan hundene reagerede på at blive efterladt og genforenet med ejeren. Ud over videooptagelserne, målte forskerne også hundens puls under hele perioden.

Ingen af hundene viste på noget tidspunkt tegn på stress eller angst mens de var alene, og de brugt det meste af tiden på at ligge stille og hvile sig, også i de forsøgsgange, hvor de var alene i fire timer. Forskerne fandt derimod en forskel hos hundene, når det kom til genforeningen. Jo længer tid hundene havde været alene, jo mere aktive var de når ejeren kom hjem og jo højere var deres puls. Ligeledes var velkomstadfærden mere intens når ejeren havde været væk i længere tid. Forskerne så blandt andet mere kælen og kontaktsøgende adfærd, mere halelogren, og at hundene slikkede sig mere om munden og rystende sig mere i hilsesituationen.

Hundene i forsøget virkede ikke til at være påvirket negativt imens de var alene, heller ikke i de længere perioder, men forskellen i den velkomst ejerne fik viste, ifølge forskerne selv, at hundene havde en tydelig fornemmelse for om ejeren havde været væk i kortere eller længere tid, og det peger altså på, at hundene har en tidsfornemmelse når det kommer til at være alene. Forskerne efterlyser flere studier, der kan sige mere om hvordan denne tidsfornemmelse påvirker hundenes velfærd, når de efterlades alene. 

 

 

Læs også

Undgå separationsangst: Forbered din hund på hverdag efter ferien

29-07-2025 07:08, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.

Danske hunde kan godt finde ud af at være alene hjemme

15-11-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en ny undersøgelse lavet for Agria Dyreforsikring, fortæller 89% af danske hundeejere, at de ikke oplever nogen problemer med deres hund, når den er alene hjemme. Og “det er ikke selvsagt, at det forholder sig sådan,” forklarer hundeekspert

Ikke kun dyrene, der har separationsangst

29-10-2021 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har været meget fokus på, at hundene bliver angste af at skulle være alene hjemme, efter landet er lukket op igen. Nu peger nyt studie på, at studerende også oplever separationsangst fra deres kæledyr

 

Sådan viser du din hund at du elsker den – så den også forstår det!

01-11-2016 11:39, af Kasper Larsson
Nogle gange er den kærlighed vi har for vores hunde så stor, at vi ikke kan holde den for os selv – men hvordan viser vi den kærlighed til vores hund, så den forstår det?

6-årig pige bidt af hund

06-06-2011 14:12, af Anne Kristine Tollestrup
En 6-årig pige måtte syes med 7 sting, da hun i weekenden blev bidt af en hund.

Kræftpatient reddet to gange af hund

19-08-2014 13:52, af Tine Luther
En 13–årig - utrænet - dværgpinscher har to gange markeret cancer hos sin ejer.

Sommerferie og hund

19-07-2012 11:26, af Nina Marie Villadsen
Ferietiden står for døren og i ca. hvert fjerde hjem betyder det, at der skal tages stilling til, hvor og hvordan hunden skal tilbringe ferien – få gode råd her

Dyrlæge advarer mod ræveskab

27-01-2012 14:36, af Tine Luther
Det er mange år siden, en hund er set med ræveskab på Fyn. Nu advares hundeejere i Odense SV mod smittefare.

Hund hjælper sexmisbrugt kvinde af med mareridt

30-01-2020 13:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bentley har lært at vække sin ejer, når hun har mareridt. Mareridt, der stammer fra forfærdelige oplevelser i barndommen

Bange i tordenvejr

09-10-2010 13:26, af Tine Luther
Hvis din hund er bange i tordenvejr, er det særdeles vigtigt at gøre noget ved sagen straks via lydtræning

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.