Det er de færreste danske hundeejere, der har mulighed for at tage deres hunde med på arbejde, og derfor bruger de fleste hunde i Danmark mange timer alene hjemme, mens ejerne er på arbejde. Men hvordan oplever hunden denne tiden og har den en fornemmelse for hvor længe den har været alene? Det har et svensk forskerhold forsøgt at blive klogere på.
Holdet undersøgte en gruppe af tolv familiehunde, alle uden alene-hjemme problemer. De videooptog hundene af tre omgange – hvor de blev efterladt alene hjemme i henholdsvis en halv time, to timer og fire timer. Optagelserne startede ti minutter inden ejeren gik og fortsatte til ti minutter efter ejeren kom tilbage, for at de også kunne se hvordan hundene reagerede på at blive efterladt og genforenet med ejeren. Ud over videooptagelserne, målte forskerne også hundens puls under hele perioden.
Ingen af hundene viste på noget tidspunkt tegn på stress eller angst mens de var alene, og de brugt det meste af tiden på at ligge stille og hvile sig, også i de forsøgsgange, hvor de var alene i fire timer. Forskerne fandt derimod en forskel hos hundene, når det kom til genforeningen. Jo længer tid hundene havde været alene, jo mere aktive var de når ejeren kom hjem og jo højere var deres puls. Ligeledes var velkomstadfærden mere intens når ejeren havde været væk i længere tid. Forskerne så blandt andet mere kælen og kontaktsøgende adfærd, mere halelogren, og at hundene slikkede sig mere om munden og rystende sig mere i hilsesituationen.
Hundene i forsøget virkede ikke til at være påvirket negativt imens de var alene, heller ikke i de længere perioder, men forskellen i den velkomst ejerne fik viste, ifølge forskerne selv, at hundene havde en tydelig fornemmelse for om ejeren havde været væk i kortere eller længere tid, og det peger altså på, at hundene har en tidsfornemmelse når det kommer til at være alene. Forskerne efterlyser flere studier, der kan sige mere om hvordan denne tidsfornemmelse påvirker hundenes velfærd, når de efterlades alene.
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
I en ny undersøgelse lavet for Agria Dyreforsikring, fortæller 89% af danske hundeejere, at de ikke oplever nogen problemer med deres hund, når den er alene hjemme. Og “det er ikke selvsagt, at det forholder sig sådan,” forklarer hundeekspert
Der har været meget fokus på, at hundene bliver angste af at skulle være alene hjemme, efter landet er lukket op igen. Nu peger nyt studie på, at studerende også oplever separationsangst fra deres kæledyr
Den tidligere norske landstræner, Egil Drillo Olsen, sagde i sin tid nej til en stor kontrakt på grund af sin hund. Har du sagt nej til noget vigtigt på grund af hunden
I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen
Har man trænet med sin hund, har man måske også oplevet at stå på træningspladsen og vifte med godbidderne, imens hundens fokus er rettet et helt andet sted hen – alt andet virker bare meget mere interessant, end de små runde kiks man har i hånden. Men hvad kan man så gøre?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.