Det er de færreste danske hundeejere, der har mulighed for at tage deres hunde med på arbejde, og derfor bruger de fleste hunde i Danmark mange timer alene hjemme, mens ejerne er på arbejde. Men hvordan oplever hunden denne tiden og har den en fornemmelse for hvor længe den har været alene? Det har et svensk forskerhold forsøgt at blive klogere på.
Holdet undersøgte en gruppe af tolv familiehunde, alle uden alene-hjemme problemer. De videooptog hundene af tre omgange – hvor de blev efterladt alene hjemme i henholdsvis en halv time, to timer og fire timer. Optagelserne startede ti minutter inden ejeren gik og fortsatte til ti minutter efter ejeren kom tilbage, for at de også kunne se hvordan hundene reagerede på at blive efterladt og genforenet med ejeren. Ud over videooptagelserne, målte forskerne også hundens puls under hele perioden.
Ingen af hundene viste på noget tidspunkt tegn på stress eller angst mens de var alene, og de brugt det meste af tiden på at ligge stille og hvile sig, også i de forsøgsgange, hvor de var alene i fire timer. Forskerne fandt derimod en forskel hos hundene, når det kom til genforeningen. Jo længer tid hundene havde været alene, jo mere aktive var de når ejeren kom hjem og jo højere var deres puls. Ligeledes var velkomstadfærden mere intens når ejeren havde været væk i længere tid. Forskerne så blandt andet mere kælen og kontaktsøgende adfærd, mere halelogren, og at hundene slikkede sig mere om munden og rystende sig mere i hilsesituationen.
Hundene i forsøget virkede ikke til at være påvirket negativt imens de var alene, heller ikke i de længere perioder, men forskellen i den velkomst ejerne fik viste, ifølge forskerne selv, at hundene havde en tydelig fornemmelse for om ejeren havde været væk i kortere eller længere tid, og det peger altså på, at hundene har en tidsfornemmelse når det kommer til at være alene. Forskerne efterlyser flere studier, der kan sige mere om hvordan denne tidsfornemmelse påvirker hundenes velfærd, når de efterlades alene.
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
I en ny undersøgelse lavet for Agria Dyreforsikring, fortæller 89% af danske hundeejere, at de ikke oplever nogen problemer med deres hund, når den er alene hjemme. Og “det er ikke selvsagt, at det forholder sig sådan,” forklarer hundeekspert
Der har været meget fokus på, at hundene bliver angste af at skulle være alene hjemme, efter landet er lukket op igen. Nu peger nyt studie på, at studerende også oplever separationsangst fra deres kæledyr
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
Hunde kan ikke fortælle os, hvordan de har det, og derfor er de afhængige af, at vi kan formidle deres problemer, når vi tager dem til dyrlægen – så hvordan forbereder du dig bedst, når din hund skal undersøges?
Fra den 1. april skal hunden igen i snor, når du lufter den på stranden – det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund. For når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse