Godt nyt i svære tider

21-03-2020 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse svære tider kan det være dejligt med lidt lyspunkter

Copyright Ridehesten.com
Glade ansigter på DogCare Clinic efter modtagelsen af den længe ventede pakke med udstyr fra Frederiksberg Dyreklinik & Spa

Som nogle af jer måske kan huske, stod hundeelsker Linn Radsted sammen Nicolas Förderer tilbage i december, bag en indsamling til fordel for DogCare Clinic, en helt særlig gadehunde klinik på Sri Lanka.


Indsamlingen blev udover penge, også støttet af Frederiksberg Dyreklinik & Spa med en flot donation, bestående af en mængde dyrlægeudstyr til klinikken.
Glæden var stor over donationen. Men transporten af pakken viste sig ikke så let.

En værdifuld pakke er nemlig ikke blot sådan at sende afsted til et land som Sri Lanka, hvor pakker let forsvinder undervejs.
Så efter en del skriverier frem og tilbage, måtte Linn Radsted, som er co-founder af virksomheden DogCoach tænke lidt mere kreativt.

Hun afhentede derfor pakken selv og kørte den til DogCoach eget pakkelager. Lageret sørgede derefter for at pakken kom sikkert videre til DogCare Clinics hovedkontor i Tyskland vedlagt en stak af DogCoach hundeelsker T-shirts og foldbare vandskåle.

Copyright Ridehesten.com
Frederiksberg Dyreklinik & Spa støttede indsamlingen med en flot donation bestående af udstyr for en samlet værdi af mere end 5000 kroner

Her blev pakken medbragt af personalet som håndbagage på den efterfølgende tur til Sri Lanka, så glæden var stor, da klinikkens personale i denne uge sendte dette glade foto efter modtagelsen.  

Donationen falder i øvrigt på et meget tørt sted.

Klinikken er voldsomt berørt af Corona krisen,  da sponsorer trækker sig i stor stil. Ydermere er indehaver af Dogcare Clinic, tyske Marina Möbius egen virksomhed, ramt af kæmpe nedgang pga. Corona. Marina funder i dag mere end 70% af alle klinikkens udgifter.

Udover økonomiske kvaler kæmpes der i stor stil for at øge viden om Corona iblandt de lokale på Sri Lanka. Som er af den opfattelse at dyr kan bære smitte, og derfor afleverer og efterlader deres kæledyr i stor stil.

Der findes over 40 millioner gadehunde på Sri Lanka, hvoraf Dogcare Clinic dagligt fodrer og behandler mere end 600 hunde i området. Klinikken har igennem de sidste 10 år behandlet, neutraliseret og vaccineret mere end 1 million gadehunde.

Skulle du have lyst til at støtte med en meget kærkommen donation, kan du gøre det direkte her på klinikkens website:  www.dogcare-clinic.com

Copyright Ridehesten.com
Dogcare Clinic på Sri Lanka fodrer og behandler dagligt mere end 600 af Sri Lankas ialt 40 millioner gadehunde

Læs også

Én kvinde gør dagligt en forskel for over 650 hunde på Sri Lanka

19-12-2019 11:43, af Linn Radsted

Endelig kom dagen hvor vi kunne tage forbi Dog Care Clinic og overbringe dem de gode nyheder om indsamlingen. Og glæde og overraskelsen var stor da vi både fortalte om indsamlingen samt donationen af udstyr

Dansk Dyreklinik støtter op om Sri Lankas gadehunde

13-12-2019 16:06, af Linn Radsted

Indsamlingen til fordel for Sri Lankas mere end 40 millioner gadehunde sætter nu ind med en massiv slutspurt. 

Sri Lankas hunde får hjælp fra Dogcoach

06-12-2019 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag drager et team fra Dogcoach til Sri Lanka, hvor de skal hjælpe Dog Care Clinic e. V. med at hjælpe hunde. Her er en lille bøn fra Linn Radsted

Nej – vi kan ikke redde alle

12-12-2019 08:24, af Linn Radsted

Gadehunde eller herreløse hunde er på verdensplan en kæmpe udfordring.
De fleste af os, har sikkert oplevet en sulten hund tigge mad på en restaurant under ferien, og forsøgt at liste lidt mad ned til den. Udfordringen er bare, at det ikke rigtig løse noget i det store billede. For når vi tager jo hjem fra ferie, og hunden er derefter efterladt til sin egen skæbne igen

Felix Smith medejer af DogCoach - Designer kollektion til mænd

12-10-2021 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er næppe gået manges snude forbi, at Felix Smith er vild med hunde og at han selv er mangeårig dedikeret hundeejer. Da han for et års tiden siden gik fra fastansat til freelancer, fik han pludselig mere tid. Tid til blandt andet at prioritere friheden og outdoorlivet sammen med sin bedste ven og faste makker, den 2-årige cockerspaniel Robert Redford. Og mulighed for olympisk og med hjertet at vælge sine arbejdsmæssige projekter

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven - Uge 3

18-12-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

Nyhed: 100% Vandtæt jakke fra DogCoach til den aktive hundeejer

07-08-2024 14:17, af Anne Cecilie Sohl

DogCoach har netop lanceret en revolutionerende overgangsjakke, der er skræddersyet til aktive hundeejere. Efter mere end to års intensiv udvikling er den nye KeepDry jakke nu klar til at tage markedet med storm.

Få et forspring i hundebranchen: Lær AI på ny Workshop

01-05-2024 10:15, af Anne Cecilie Sohl

Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?

Arrangør af Dogdays: Hundefolket har manglet en messe

20-11-2018 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven - uge 2

11-12-2020 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?