Godt nyt i svære tider

21-03-2020 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse svære tider kan det være dejligt med lidt lyspunkter

Copyright Ridehesten.com
Glade ansigter på DogCare Clinic efter modtagelsen af den længe ventede pakke med udstyr fra Frederiksberg Dyreklinik & Spa

Som nogle af jer måske kan huske, stod hundeelsker Linn Radsted sammen Nicolas Förderer tilbage i december, bag en indsamling til fordel for DogCare Clinic, en helt særlig gadehunde klinik på Sri Lanka.


Indsamlingen blev udover penge, også støttet af Frederiksberg Dyreklinik & Spa med en flot donation, bestående af en mængde dyrlægeudstyr til klinikken.
Glæden var stor over donationen. Men transporten af pakken viste sig ikke så let.

En værdifuld pakke er nemlig ikke blot sådan at sende afsted til et land som Sri Lanka, hvor pakker let forsvinder undervejs.
Så efter en del skriverier frem og tilbage, måtte Linn Radsted, som er co-founder af virksomheden DogCoach tænke lidt mere kreativt.

Hun afhentede derfor pakken selv og kørte den til DogCoach eget pakkelager. Lageret sørgede derefter for at pakken kom sikkert videre til DogCare Clinics hovedkontor i Tyskland vedlagt en stak af DogCoach hundeelsker T-shirts og foldbare vandskåle.

Copyright Ridehesten.com
Frederiksberg Dyreklinik & Spa støttede indsamlingen med en flot donation bestående af udstyr for en samlet værdi af mere end 5000 kroner

Her blev pakken medbragt af personalet som håndbagage på den efterfølgende tur til Sri Lanka, så glæden var stor, da klinikkens personale i denne uge sendte dette glade foto efter modtagelsen.  

Donationen falder i øvrigt på et meget tørt sted.

Klinikken er voldsomt berørt af Corona krisen,  da sponsorer trækker sig i stor stil. Ydermere er indehaver af Dogcare Clinic, tyske Marina Möbius egen virksomhed, ramt af kæmpe nedgang pga. Corona. Marina funder i dag mere end 70% af alle klinikkens udgifter.

Udover økonomiske kvaler kæmpes der i stor stil for at øge viden om Corona iblandt de lokale på Sri Lanka. Som er af den opfattelse at dyr kan bære smitte, og derfor afleverer og efterlader deres kæledyr i stor stil.

Der findes over 40 millioner gadehunde på Sri Lanka, hvoraf Dogcare Clinic dagligt fodrer og behandler mere end 600 hunde i området. Klinikken har igennem de sidste 10 år behandlet, neutraliseret og vaccineret mere end 1 million gadehunde.

Skulle du have lyst til at støtte med en meget kærkommen donation, kan du gøre det direkte her på klinikkens website:  www.dogcare-clinic.com

Copyright Ridehesten.com
Dogcare Clinic på Sri Lanka fodrer og behandler dagligt mere end 600 af Sri Lankas ialt 40 millioner gadehunde

Læs også

Én kvinde gør dagligt en forskel for over 650 hunde på Sri Lanka

19-12-2019 11:43, af Linn Radsted

Endelig kom dagen hvor vi kunne tage forbi Dog Care Clinic og overbringe dem de gode nyheder om indsamlingen. Og glæde og overraskelsen var stor da vi både fortalte om indsamlingen samt donationen af udstyr

Dansk Dyreklinik støtter op om Sri Lankas gadehunde

13-12-2019 16:06, af Linn Radsted

Indsamlingen til fordel for Sri Lankas mere end 40 millioner gadehunde sætter nu ind med en massiv slutspurt. 

Sri Lankas hunde får hjælp fra Dogcoach

06-12-2019 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag drager et team fra Dogcoach til Sri Lanka, hvor de skal hjælpe Dog Care Clinic e. V. med at hjælpe hunde. Her er en lille bøn fra Linn Radsted

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven

04-12-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

DogCoach - nu at finde hos udvalgte Maxi Zoo butikker

17-05-2023 07:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Helt siden den spæde start i 2016 har Dogcoach været kendt for at skabe hundeluftertøj, der ikke bare ser godt ud, men som også er enormt praktisk og funktionelt. Dogcoach er sat i verden for at gøre livet nemmere for hundeejere

Arrangør: Dejlige Hundedage i Hillerød

18-11-2019 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En alt andet end stille og rolig weekend er netop overstået for Linn Radsted, der medarrangørerne af Dogdays & Alt til Hund messen 

65.000 hundeejere sender DogCoach i finalen

Det startede med et simpelt spørgsmål til 3.000 hundeejere. I dag er DogCoach i finalen til Dansk Erhvervs E-handelspris 2026 i kategorien ”Bedste Community”. Vi har talt med Linn Radsted om stolthed, smertelig feedback og magien ved at mødes i den friske luft.

Få et forspring i hundebranchen: Lær AI på ny Workshop

01-05-2024 10:15, af Anne Cecilie Sohl

Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?

DogCoach – Nu med genbrug

23-03-2023 12:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danske DogCoach gør nu en ekstra indsats for at fremme genbrug af deres tøjmærke. Det sker for at tage et grønt ansvar som tøjproducent 

Felix Smith medejer af DogCoach - Designer kollektion til mænd

12-10-2021 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er næppe gået manges snude forbi, at Felix Smith er vild med hunde og at han selv er mangeårig dedikeret hundeejer. Da han for et års tiden siden gik fra fastansat til freelancer, fik han pludselig mere tid. Tid til blandt andet at prioritere friheden og outdoorlivet sammen med sin bedste ven og faste makker, den 2-årige cockerspaniel Robert Redford. Og mulighed for olympisk og med hjertet at vælge sine arbejdsmæssige projekter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.