En femtedel af alle hunde, som kommer til dyrlægen i dag har en eller anden form for hudproblemer. Atopisk dermatitis er allergi mod luftbårne partikler såsom pollen, husstøvmider og støv. Allergi forekommer relativ ofte og giver kronisk kløende hud- og øreproblemer, hvor immunforsvaret simpelthen overreagerer, hvilket medfører betændelse og vævsskader.
Forskel på børn fra Sverige og Pakistan
Hos børn har forskere studeret sammenhængen mellem, hvilke bakterier man har i tarmen, og hvorledes immunforsvaret udvikles. Man har for eksempel konstateret, at svenske børn får deres tarmbakterier meget senere end børn i Pakistan. Det er én af grundene til at tro, at svenske børn i højere grad udvikler allergi end pakistanske børn.
I maj 2013 indledtes på Premune, som er et nichefirma inden for lægemidler til dyr, et studie, som skulle finde en måde at stimulere immunforsvaret på ved at udvikle en forebyggende behandling mod atopisk dermatitis og andre former for allergier hos hunde.
Hver 10. hund anses i dag for at lide af en eller anden form for allergi, og der findes omkring 20 racer, som er særlig disponerede for at udvikle allergi. Forskerne i Premune-projektet valgte derfor de tre racer; staffordshire bullterrier, fransk bulldog og west highland terrier.
Selve projektet
I projektet indgik 142 hvalpe af de tre racer, som blev delt i tre grupper: En gruppe fik en høj dosis SEC2, som er et protein, der aktiverer immunforsvaret, en anden gruppe fik en mellem dosis SEC2, og endelig fik den sidste gruppe blot et placebo. Forsøget var dobbeltblindt, så hverken forskerne eller deltagerne vidste, hvilke hvalpe som tilhørte de forskellige grupper. Hvalpene fik SEC2/placebo, da de var 7-18 dage gamle, og behandlingen blev gentaget hver anden dag i alt tre gange. Desuden fik hvalpene taget blodprøver, da de var hhv. 2, 3, 4, 6, 12, 18 måneder gamle.
Manglende resultater
Da projektet var afsluttet, kunne man konstatere, at man ikke havde opnået det ønskede resultat. Der var ingen signifikant forskel på de hvalpe, som havde fået SEC2, og de hvalpe, som havde fået placebo. Det er dog ikke unormalt, at resultaterne udebliver. 90% af alle forskningsprojekter opnår ikke de ønskede resultater, siger Berndt Klingeborn, pensioneret professor og ordfører i både Agria og den svenske kennelklubs forskningsfond.
Man ser flere årsager til, at effekten ikke blev den ønskede. For eksempel kunne man have startet behandlingen med SEC2, da hvalpene var endnu yngre end de syv dage, eller man kunne have givet et større antal doser. Forskerne bag projektet mener nu alligevel, at studiet har været meningsfuldt.
– Premune tror fortsat meget stærkt på konceptet med tidlig immunaktivering, siger firmaets dyrlæge Viktor Karlsson. – Vi håber naturligvis, at projektet med fortsat forskning fra Gøteborg kan genoptages i fremtiden, da potentialet med en præventiv behandling af atopisk dermatitis bliver vel modtaget af hundeejere, kennelklubber og kommercielle producenter af veterinærlægemidler på globalt niveau, forsætter Viktor Karlsson.
Gengivet med tilladelse fra Agria
Kilde: Agria og Svensk Kennel Klubs forskningsfond, Premune.dk
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet