Flot hundearbejde, imponerende jordbærkage og køligt sommervejr

23-06-2018 08:00, af Siri Renée

De fine varmegrader var skiftet ud med blæsevejr og sølle 15 grader da konkurrencen for alvor gik i gang i dag. Der blev trukket lag på lag på lag af tøj på, og vi så endda hunde med ulddækkener

Copyright Ridehesten.com

Vi har set meget flot hundearbejde i dag, men også meget rod og mange småfejl. Vigtigst er nok at vi har set mange mange fine udløb til blind point og felt, og mange flotte indkald. Til gengæld så vi ikke mange pæne fri ved fod. Vi så også mange bump ind i førers ben, og det kostede dyrt.Første dansker på banen var Louisa og Zoe og de gik et meget flot program. En enkelt omdirrigering i cirklen, men derudover enormt flotte øvelser med energi og attitude. Det gav heldigvis også mange fine karakterer fra dommerne. Humøret var derfor højt i danskerlejren, både hos holdet og hos de fantastiske supportere. Næste dansker i ilden var Pia og Kaizer. Kaizer misforstod Pia i første position i indkaldet og kom til både at lave en dæk, en legebuk og en stå i første position. Selvom vi syntes det var imponerende med 3 positioner i én, så giver det desværre ikke helt så mange point. Derefter fulgte mange flotte øvelser, blandt andet et meget flot felt! Små fejl sneg sig ind, men overordnet set en meget fin præstation af de to! Både Zoe og Kaizer er debutanter til VM og det var to debuter, deres førere godt kan være stolte af!

Mens vi ventede på præmieoverrækkelse fik vi serveret den største jordbærkage jeg nogensinde har set! Prøvelederen Edwin fyldte nemlig 53 år, og det blev fejret med kage til alle! En kage der i øvrigt blev transporteret i en vintage brandbil… Det smagte fantastisk og var et sjovt og anderledes indslag.

Præmieoverrækkelsen afslørede det vi allerede vidste – at Oili (verdensmester 2016) og Zip vandt på dagen med et imponerende og overbevisende program. Tæt efterfulgt af endnu en finne, Satu, og herefter normanden Kristin. 

Det har været en skøn dag, hvor ikke mindst de danske supportere har været med til at skabe en supergod stemning. Tak for jer!

Nu er førere og hunde igen sat i opladeren, så vi er klar til i morgen. Her skal Helle og Tiffany, Helle og Mio og jeg selv og Bonus i ringen.

 

 

Læs også

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Rally på fire ben

22-10-2011 08:02, af Tine Luther
Vil du prøve at snuse til Rally Lydighed? Kom og kig den 23. oktober, hvor Jyllands hidtil største udendørs Rally Lydighedskonkurrence for alle hunderacer afvikles.

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Lydighedskonkurrence i fuld gang i Vejen

12-06-2016 11:32, af Kasper Larsson
De dygtige hunde, der konkurrerer i lydighed, kan opleves ved atletikbanen til venstre for udstilling og stand-området i Vejen

Siris første DM: Det må være corona

05-09-2020 18:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen  og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt

Video: Marynas hjemkomst til Ukraine

31-08-2022 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Husker du Maryna Nemchenko, som var en af de to ukrainere, der deltog i VM i lydighed på Vilhelmsborg? I denne uge er hun tilbage i Ukraine for første gang siden krigen startede

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Flotte danske præstationer ved VM

25-06-2018 08:25, af Siri Renée

Hermed reportage fra de sidste to dage ved VM i lydighed i Holland

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.