Er din hund bange for støvsugeren?

14-03-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Mange hunde reagerer med frygt eller usikkerhed, når støvsugeren tændes, og for nogle kan det udvikle sig til en reel fobi. I næste nummer af HUNDEN kan du læse mere om, hvorfor sker det, og hvad kan du gøre for at hjælpe din hund

Copyright Ridehesten.com
Nogle hunde har et anstrengt forhold til støvsugeren. I næste nummer af HUNDEN kan du læse hvorfor, og hvad du kan gøre for at hjælpe din hund. Foto: Adobe

Den kommende udgave af magasinet HUNDEN dykker ned i, hvordan du kan træne din hund til at blive mere tryg ved støvsugeren, uanset om din hund flygter eller angriber den larmende maskine. Hundetræningsekspert Karen Frost Knudsen deler sine bedste råd til både hvalpe og voksne hunde, så du kan skabe en mere rolig hverdag for din firbenede ven.

En af de vigtigste strategier er at give hunden kontrol over situationen. Hvis din hund er tilbøjelig til at flygte, kan det hjælpe at forberede den ved at varsle, før du tænder støvsugeren, og lade den selv vælge, hvor den vil være. Hvis din hund derimod angriber støvsugeren, kan målrettet træning med belønning og tålmodighed gøre en stor forskel.

I artiklen får du konkrete trin-for-trin-metoder til at lære din hund, at støvsugeren ikke er farlig, og hvordan du skaber en tryg og stressfri rengøring for jer begge. Glæd dig til næste uge, hvor du kan læse hele artiklen i magasinet HUNDEN!

Læs også

Fra HUNDEN: Hvordan har din hund det med støvsugeren?

12-04-2025 07:56, af Karen Frost Knudsen

Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket

Hjælp med at finde Thor (Update THOR ER FUNDET)

26-02-2020 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden Thor forsvandt tirsdag eftermiddag ved Kaas i Nordjylland og er set flere steder siden. Hjælp ejeren med at finde ham

Kagekone, kloge hunde og ønskeprofiler

21-03-2021 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse

Tips til træning: Kys på kinden

26-03-2020 15:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære kys på kinden, som blev udgivet i bladet i juni 2019

Hvem passer hunden, når vi rejser på ferie

04-08-2022 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i dén grad gang i rejselysten igen. Samtidig har rigtigt mange danskere fået et kæledyr i løbet af de sidste par år. Kæledyr som nu er del af familien hos mere end halvdelen af alle danskere, viser en ny undersøgelse fra Spies. Og det stiller krav til at sikre sig gode hunde- og kattesittere, hvis man vil rejse på ferie

Mandag udkommer det nye HUNDEN

14-08-2020 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommerferien er nu ved at være slut for de fleste. Sådan er det også her på redaktionen, og fra mandag udkommer det splinternye nummer af Magasinet HUNDEN

Felix, Viggo og Vilhelmsborg

11-10-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om

4 gode råd til hunden i sommervarmen

09-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet sommer i Danmark og temperaturerne kan blive rigtig høje til tider. Det er derfor vigtigt at tage hensyn til din hund og hjælpe den igennem varmen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?