Dyrlægegruppen Frijsenborg barsler med særlig fødegang i Hinnerup

25-12-2018 08:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En helt ny fløj på klinikken giver plads til, at drægtige tæver og nyfødte hvalpe kan holdes adskilt fra syge dyr, og alt reproduktionsarbejdet kan fremover holdes i en separat bygning

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

 

Engang håbede dyrlæge Kathrine Kirchhoff på, at hun kunne fylde hele sin arbejdsdag med reproduktion, som er hendes hjertebarn. Det er snart længe siden. Hjertebarnet - reproduktionsafdelingen - er for længst kommet ud over kravle stadiet og er blevet en selvstændig og særdeles levedygtig afdeling af Dyrlægegruppen Frijsenborg.

– Vi har simpelthen sprængt rammerne. Vi kan ikke være her, siger dyrlæge og medejer Ditte Heidemann.

Derfor gør man nu alvor af at lave en separat fødegang for drægtige tæver og nyfødte hvalpe. Her bliver udover et særskilt venteværelse kun til avlsdyrene, også et særligt insemineringsrum, et scanningsrum, en fødestue, et sædlaboratorium og mere plads til sædbanken. Sædbanken og arbejdet med at lave, sende, modtage og inseminere med frostsæd fylder mere og mere. Interessen for de muligheder, der ligger i frostsæd er stærkt stigende blandt opdrætterne og derfor kræver det nu mere plads. 

 Desuden bliver der fremover to operationsstuer, da det har knebet med at kunne nøjes med et, når der for eksempel er kommet flere akutte kejsersnit ind på samme tid.

– Vi vil gerne kunne adskille reproduktionsarbejdet fra det øvrige dyrlægearbejde, vi laver her i huset. Især fordi vi gerne vil skille syge dyr fra de raske. Det giver god mening at holde sygdom væk fra drægtige tæver og nyfødte hvalpe, siger May-Brit Grosen, veterinærsygeplejerske og medejer.

– Det er vores ambition at være de bedste til det, vi laver. Det kræver, at vi har optimale rammer at arbejde i, og det får vi, når udvidelsen af hospitalet er færdig. Så har vi i alt 600 kvadratmeter i Hinnerup, og det vil absolut kunne mærkes positivt for både vores kunder, vores patienter og os selv, at hospitalet bliver dobbelt så stort som nu, siger Ditte Heidemann.

Når byggeriet står færdigt, har dyrehospitalet i Hinnerup fire konsultationslokaler imod de tre, man har i dag, og der bliver langt bedre plads i venteværelserne. Det nye dyrehospital kommer også til at byde på et venteværelse kun for katte, så de ikke bliver stresset af hundene, og kattene får også deres eget rum at være i, når de skal indlægges.

Større laboratorium og bedre forhold for personalet, som tæller 20 fuldtidsansatte dyrlæger og veterinærsygeplejersker, bliver det også til. De får mere plads i frokoststuen og på kontoret og et stillerum, hvor de kan få en lur, når de har nattevagter.

I alt udvider dyrehospitalet med 300 kvadratmeter og får dermed næsten nøjagtigt dobbelt så meget plads som hidtil.

Spaden gik i jorden den 19. november, og man regner med, at hele herligheden står klar til brug i juni 2019. Arbejdet fortsætter ufortrødent på hospitalet under hele byggeperioden.

Læs også

Kejsersnitter og moderkager i Hinnerup

26-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag holdt Frijsenborg Dyrlægerne reception for deres spritnye reproduktionsafdeling

Foredrag om reproduktion

18-04-2013 09:10, af Tine Luther
Alle er velkomne til fordraget ”Reproduktion, parring og fødsel” – ny viden v/dyrlæge og reproduktionsekspert Kathrine Kirchhoff. Foredraget arrangeres af Coton-gruppen i Klubben for Små Selskabshunde.

Dyrlæge advarer mod medlidenhedskøb

15-11-2018 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste gør det af et godt hjerte, men ifølge dyrlæge Henriette Medom Marqvorsen bør man ikke købe hunde i 3. lande for at redde dem fra en ond skæbne

Webinar: Hvorfor ser min hunds pels sådan ud

05-05-2020 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub afholder fra næste tirsdag et webinar om farvegenetik, hvor klubbens dyrlæge fortæller om de forskellige pelstyper, aftegninger og farver

Dyrlæge advarer mod delinger af ”underholdende” hunde- og kattevideoer

17-11-2022 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stigende tendens til at filme kæledyr i unaturlige og ubehagelige situationer, der deles som underholdning på internettet, får nu en af landets største grupper af dyrehospitaler til at advare mod at optage og dele disse videoer. I mange tilfælde kan situationerne gøre skade på dyrene og føre til manglende tillid til kæledyrsejeren eller ligefrem angst hos kæledyrene, lyder det

Giv bidskader den opmærksomhed de fortjener

01-03-2024 10:43, af Anne Cecilie Sohl

I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.

Syv søde hvalpe hos dyrlægen (video)

12-12-2017 06:54, af Marie Helene Rigård Rohleder

Hunden.dk fulgte dyrlæge Sofie Flagstad fra Familiedyrlægerne en dag på job, og her tumlede syv skønne hvalpe ind på klinikken for at få et sundhedstjek og blive basisvaccineret og chipmærket, så de er helt klar til at blive hentet af deres nye ejere. Se video fra konsultationen her: 

Højsæson for smitte: Snegleparasit kan være livsfarlig for din hund

02-05-2024 10:35, af Anne Cecilie Sohl

Den livsfarlige sygdom hjertelungeorm spreder sig netop nu blandt hunde i Danmark, parasitten smitter nemlig mest i foråret i takt med, at temperaturen stiger. Hundeejere skal derfor være ekstra opmærksomme på hundens adfærd, da hjertelungeorm kan gøre alvorlig skade på hundens organer, lyder advarslen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Juleforkælelse truer din hund: Undgå julefedme hos din firbenede ven

13-11-2020 13:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den søde decembertid er det vigtigt at skelne mellem egne og hundens behov, når det kommer til mad og motion. Dyrlæge giver tre vigtige råd til, hvordan du er god ved din hund under festlighederne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.