* Vidste du, at en tæve kan standse ægløsningen, hvis den er stresset, og lige meget hvor mange gange den parres, så går den tom? Hvordan undgår du det, fx hvis du skal rejse langt til en hanhund? * Hør hvorfor hanhunde meget gerne må parre flere døgn i TRÆK for det bedste resultat! * Måling af ægløsning (progesterontest) før parring – hvad kan vi bruge det til, og giver det et bedre og større hvalpekuld? * Inseminering med frisk/frossen sæd – hvordan foregår det? Og hvor store er chancerne for hvalpe kontra naturlig parring? * Herpes er den store hvalpe-dræber - Hvorfor og hvad man kan gøre for at undgå det? * Den nyeste forskning siger, hvalpe helst SKAL have deres første ormekur før deres 14. levedøgn! * Hvad har man brug for ved en hvalpefødsel? – Hør om de nyeste hjælpemidler til husapoteket. Dette er blot nogle af de emner, Kathrine Kirchhoff vil berøre til foredraget. Som dyrlæge med speciale i reproduktion hos Frijsenborg Dyrlægegruppen i Hadsten samt underviser på DKK’s kurser i reproduktion sidder Kathrine Kirchhoff inde med den absolut nyeste viden inden for reproduktion, parring og fødsel hos hunde. Et spændende foredrag, hvor alle uanset erfaring kan hente masser af ny viden og inspiration til avlsarbejdet. Hvor og hvornår Foredraget afholdes i Butik Lunden Industriparken 8, 6630 Rødding (meget tæt på Vejen og E20) den 24. august 2013 kl. 9.30-12.30. Tilmelding Tilmeldingen er efter – først til mølle – og bindende charlotte@madagaskarhunden.dk VIGTIGT: Skriv tydeligt hvilket foredrag, du ønsker at deltage i, samt navn og dit kontonummer på tilmeldingen. Tilmeldingen er gældende, når man har betalt, og har fået bekræftelse fra undertegnede. Hvis du er medlem af KSS, skal du skrive dit medlemsnummer på tilmeldingen. Pris 250 kr. uden frokost. Hvis du tilmelder dig dagens andet foredrag omhandlende farvegenetik ved Helle Friis Proschowsky (se mere via linket under billedet til højre), får du begge foredrag for 475 kr. inkl. Frokost. Reg.nr. 1569 Kontonr.: 4795317112 Hvis du deltager i begge foredrag er sandwich og vand gratis. Deltager du i ET foredrag, kan sandwich og vand købes for 50 kr., – det bestilles og betales sammen med tilmeldingen til foredrag. Ved begge foredrag vil der være kaffe/the og lidt sødt til ganen – inkl. i prisen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.