Bid fra skovflåter kan få alvorlige konsekvenser for både mennesker og dyr. Mere end 5000 mennesker bliver årligt smittet med bakterien borrelia efter bid fra skovflåter. For mellem 200-300 personer udvikler infektionen sig til sygdommen borreliose, som kan give problemer for led, hjerne, nerver og hjerte. For hundene kan problemer efter flåtbid bl.a. vise sig som slingerhed eller halthed. Derfor er det ekstra vigtigt lige nu at være opmærksom på de små bæster, og lavet et ekstra tjek på både mennesker og dyr, når man kommer hjem fra skoven. Hvordan fjerner man en skovflåt? Flåttang: Skovflåten skal fjernes hurtigst muligt med flåttang eller pincet. Der skal drejes rundt og rundt, indtil flåten bliver rundtosset og slipper. Fingre: Arbejdet kan til nød gøres med fingrene, hvis man har glemt flåttang eller pincet derhjemme. Forbudt: Man må ikke hive flåten af. Så kan rester blive siddende i huden eller pels og fortsat smitte. Kilde: TV2 øst og Naturstyrelsen
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse