Det er lige før teltet ligner noget fra en gyserfilm. Aflange spøgelser rejser sig op over det klassiske telt bag Store Ring og udviser ikke ligefrem venlighed. Trodser man sin frygt for gespenster og træder ind i teltet, bliver man dog mødt af stor imødekommenhed og venlighed.
Men hvad er det, man kan opleve i dette særprægede telt?
Det er DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg, der for første gang er repræsenteret på en hundeudstilling.
– Vi er her for at fremme mentalbeskrivelserne i Danmark. Vi vil gerne gøre både racerepræsentanter, hundeejere og opdrættere opmærksomme på, hvor vigtige mentalbeskrivelser er, fortæller medlem af udvalget Søren Christensen.
Det er faktisk det svenske militær, der har opfundet mentalbeskrivelserne. Her var man træt af at opdrætte og uddanne hunde, som siden viste sig ikke at kunne bruges på grund af deres mentale habitus.
– Vi er stadig langt bagefter i Danmark, og det skal vi have lavet om på, lyder det fra Søren Christensen.
Egentlig er det vigtigste i første omgang at få fat i racerepræsentanterne. De skal nemlig sammen med en gruppe af fagligt stærke personer u racen udforme en ønskeprofil for racen. Når en hund så kommer til mentalbeskrivelse, kan ejeren se, hvordan hunden passer ind i racens ønskeprofil. Det er både positivt for hundeejeren, men også i opdrættet af racen.
– Det er altså bare så vigtigt, vi får fat i de racerepræsentanter, for hvis de ikke får lavet ønskeprofilerne, bremser de det for de hundeejere, der gerne vil det, siger han.
Mentalbeskrivelserne foregår ens over hele landet, og det er de samme ting, man kigger på. Mentalbeskriverne bruger nemlig samme skema, hvor de krydser af i felter alt efter hvordan hunden reagerer.
Eksempelvis er der et punkt, der hedder kontakt. Her er der 5 forskellige kasser gående fra, at hunden afviser kontakt, til hunden laver en påtrængende kontakt og hopper op. Mentalbeskriverne sætter kryds i den boks, der passer til pågældende hund og efter at have været igennem samtlige 20 punkter, får man et billede af hundens mentale tilstand.
Den race, der får foretaget flest beskrivelser i Danmark, er rottweileren. Her er en mentalbeskrivelse nemlig påkrævet, før man kan avle på hunden. Andre hunde har samme krav, men fylder ikke så meget i det danske hundelandskab.
Har man spørgsmål til mentalbeskrivelser er man altid velkommen til at kontakte udvalget. Oplysninger findes på DKK’s hjemmeside.
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
Hos dansk/svensk gårdhund er det netop blevet bevist, at man godt kan nå store resultater, selvom anerne ikke er stambogsførte udstillingsstjerner
Her er et indblik i hvor du finder racerne i dag
I takt med at hunden bliver ældre kan fysiske problemer som eksempelvis gigt, gøre det svært for den at træne på samme måde, som den kunne da den var yngre – men mental stimulering er vigtig, også for den gamle hund. Et forskerhold fra Wien, har undersøgt muligheden for at aktivere hunde ved hjælp af interaktive videospil – og deres erfaringer er lovende.
Fokus & mentaltræner Iben Marianne Krarup Pedersen fra MindDog kommer her med sit personlige bud på hvordan du også kan opnå flow sammen med din hund
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet