Danmarks første hundeløbeklubber ser dagens lys

11-05-2020 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan hundeejere i Danmark melde sig ind i lokale hundeløbeklubber. Det er en god idé at få en fast motionsrutine med sin hund, da overvægt er et problem hos både mennesker og hunde, forklarer dyrlæge

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Motionsformen ”Canicross”, hvor hund og ejer er aktive i naturen, er populær i mange lande. Sporten er dog ikke udbredt i Danmark. Men det vil veterinærvirksomheden Virbaclave om på. Danske hundeejere kan nu som noget helt nyt tilmelde sig lokale løbeklubber med erfarne hunde- og løbetrænere.

 – Vi håber, at hundeløb kan opnå samme brede appel og popularitet, som de folkelige motionsløb har opnået i de senere år. I de lokale klubber vil både hund og ejer få motion på en sjov måde, og man bliver samtidig en del af et hundefællesskab, siger Sarah Appel, marketingansvarlig hos Virbac.

 Virbac har siden 2016 afholdt enkeltstående hundeløb kaldet ”HPM Dirty Paws”. På grund af stor efterspørgsel på fast løbetræning med hund, har Virbac valgt at udvide konceptet med nye løbeklubber fordelt over hele landet.

 

Overvægtige danskere og hunde

I Danmark er 51 procent af befolkningen overvægtige ifølge sundhed.dk, og overvægt er også et problem hos danske hunde, forklarer dyrlæge Line Sidelmann Brinch, der er tilknyttet løbeklubben i Nordsjælland som træner. Løbeklubberne er ifølge hende en god anledning til at få en fast motionsrutine sammen med sin hund.

– Alle kan være med, uanset løbeform, træningserfaring og hunderace. Det gode ved at gå i en klub i stedet for at løbe alene er, at man nemmere kommer afsted til træning, når man har et fællesskab, der venter, siger Line Sidelmann Brinch.

Et studiefra Københavns Universitet viser, at hver femte hund i Danmark er svært overvægtig, og at der er en sammenhæng mellem ejerens vægt og hundens.
 

Hundeløb kræver adfærdstræning

Adfærdstræning er et vigtigt aspekt ved hundeløb. Det kræver nemlig øvelse at få en hund til at bevæge sig pænt gennem skoven og passere forhindringer. På holdene bliver man klogere på hundens adfærd, og trænerne giver gode råd til, hvordan man kan arbejde med hunden i andre situationer end løb, forklarer Line Sidelmann Brinch.

– Canicross er et alternativ til traditionel hundetræning. Det handler om samarbejdet mellem hund og ejer og om at skabe en god relation gennem lydighedsøvelser. Men her får begge partner lov til at bevæge sig en masse, siger Line Sidelmann Brinch

I maj bliver de første træning sat i gang i Kolding, Hareskoven og Mariager, og flere klubber vil løbende starte op. Hundeejere kan holde sig orienteret på Dirty Paws’Facebookside, der fungerer som virtuelt klubhus.

Læs også

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Motionsløb for hund og ejer i Tisvilde Hegn

31-01-2024 08:45, af Anne Cecilie Sohl

Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.

Kom med til DM i Canicross

16-01-2025 08:20, af Cecilie Friis Amstrup

Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.

Rikke og Caroline: Derfor elsker vi canicross

24-03-2023 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget følgende tekst om canicross og DIRTY PAWS

Rekorddag i Mariager for Canicross adventsløb

03-12-2024 13:58, af Cecilie Friis Amstrup

Med 165 tilmeldte satte årets adventsløb ny standard for Canicross i Danmark. Udfordrende ruter, stærkt fællesskab og en debuterende stafet sikrede en dag fyldt med action, glæde og ros fra deltagere og tilskuere.

Hyggeligt juleløb for to- og firbenede

07-12-2023 11:41, af Anne Cecilie Sohl

Løbeklubben DIRTY PAWS inviterer til juleløb ved Silkeborg for alle, som har lyst til at komme ud og være aktive sammen med deres hund. Alle kan være med, da der både er ture for hurtigløberne og for dem, som hellere vil gå.

Se billederne: Dirty Paws løb i Aarhus

17-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Søndag var der Dirty Paws løb i på og omkring Moesgaard Strand. Hunden.dk var naturligvis på plads. Her får du et galleri fra det flotte løb

Fem tips til løbetræning med hunden

17-09-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ud af fem danske hunde er overvægtige, men efterårets orienteringsløb, hvor både hund og ejer kan motionere sammen, skal være med til at styrke helbredet. Få fem råd til løbetræning med din firbenede ven

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg