Motionsformen ”Canicross”, hvor hund og ejer er aktive i naturen, er populær i mange lande. Sporten er dog ikke udbredt i Danmark. Men det vil veterinærvirksomheden Virbaclave om på. Danske hundeejere kan nu som noget helt nyt tilmelde sig lokale løbeklubber med erfarne hunde- og løbetrænere.
– Vi håber, at hundeløb kan opnå samme brede appel og popularitet, som de folkelige motionsløb har opnået i de senere år. I de lokale klubber vil både hund og ejer få motion på en sjov måde, og man bliver samtidig en del af et hundefællesskab, siger Sarah Appel, marketingansvarlig hos Virbac.
Virbac har siden 2016 afholdt enkeltstående hundeløb kaldet ”HPM Dirty Paws”. På grund af stor efterspørgsel på fast løbetræning med hund, har Virbac valgt at udvide konceptet med nye løbeklubber fordelt over hele landet.
Overvægtige danskere og hunde
I Danmark er 51 procent af befolkningen overvægtige ifølge sundhed.dk, og overvægt er også et problem hos danske hunde, forklarer dyrlæge Line Sidelmann Brinch, der er tilknyttet løbeklubben i Nordsjælland som træner. Løbeklubberne er ifølge hende en god anledning til at få en fast motionsrutine sammen med sin hund.
– Alle kan være med, uanset løbeform, træningserfaring og hunderace. Det gode ved at gå i en klub i stedet for at løbe alene er, at man nemmere kommer afsted til træning, når man har et fællesskab, der venter, siger Line Sidelmann Brinch.
Et studiefra Københavns Universitet viser, at hver femte hund i Danmark er svært overvægtig, og at der er en sammenhæng mellem ejerens vægt og hundens.
Hundeløb kræver adfærdstræning
Adfærdstræning er et vigtigt aspekt ved hundeløb. Det kræver nemlig øvelse at få en hund til at bevæge sig pænt gennem skoven og passere forhindringer. På holdene bliver man klogere på hundens adfærd, og trænerne giver gode råd til, hvordan man kan arbejde med hunden i andre situationer end løb, forklarer Line Sidelmann Brinch.
– Canicross er et alternativ til traditionel hundetræning. Det handler om samarbejdet mellem hund og ejer og om at skabe en god relation gennem lydighedsøvelser. Men her får begge partner lov til at bevæge sig en masse, siger Line Sidelmann Brinch
I maj bliver de første træning sat i gang i Kolding, Hareskoven og Mariager, og flere klubber vil løbende starte op. Hundeejere kan holde sig orienteret på Dirty Paws’Facebookside, der fungerer som virtuelt klubhus.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
Kom med til en sjov og anderledes oplevelse med din hund, når der afholdes HPM Dirty Paws løb på Kolding motocrossbane den 14. april.
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Med 165 tilmeldte satte årets adventsløb ny standard for Canicross i Danmark. Udfordrende ruter, stærkt fællesskab og en debuterende stafet sikrede en dag fyldt med action, glæde og ros fra deltagere og tilskuere.
Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Vi har modtaget følgende tekst om canicross og DIRTY PAWS
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by