Dag 2 ved VM i lydighed

22-06-2018 12:12, af Siri Renée

Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland

Copyright Ridehesten.com
Foto: Siri Renée

Dagen i dag begyndte tidligt med dyrlægekontrol kl 7. Herefter fik vi en kort træning, inden spændingen blev udløst og vi fik set white dog. White dog er en hund, som går programmet uden at deltage i konkurrencen. Her får både dommere og deltagere mulighed for at se programmet og vi ser også her rækkefølgen på eksempelvis stillingsskift. Positionerne var ikke blandt de sværeste. I lynet hedder de stå – sit – dæk. I stillingsskiftet stå-sit-stå-dæk-sit-dæk. Positionen efter kegle er en stå.

Programmet er godt tilrettelagt og der virker ikke til at være særligt svære fælder nogle steder. Stor var overraskelsen dog hos de spændte tilskuere, da vi opdagede at apporterne i dirigeret apport blev lagt omvendt af hvad alle normalt gør, nemlig med endestykket ned mod hunden. Er der noget vi lydighedsførere kan, så er det at gå op i detaljer. Så den lille detalje i øvelsen betød at stort set alle deltagere var ude for at træne apport efter white dog! Kort tid efter havde vi åbningsceremoni og så blev VM 2018 i lydighed erklæret for åbent. I år blev talerne holdt korte og præcise, hvilket jeg tror alle værdsatte…

Over middag var det tid til fællesøvelser. Fællesøvelserne startede dramatisk, da det første hold (5 deltagere) laver en kæmpe fejltagelse!  Fører nr 5 misforstår prøveleder og dækker sin hund af. Nr 4, 3 og 2 gør det samme. De gør det når prøveleder er ud for deres hunde men prøveleder stopper ikke op før ved hund nr 1. De skulle altså alle have ventet med at dække deres hunde af og det er en meget dyr fejl. Af uransagelige årsager opdager kun den ene dommer det. Han giver dem 5, mens de andre dommere giver 8-10 point. Vi så mange bump på føreres ben og det trak de naturligvis for. En fik endda et 0, da hun nærmest blev slået omkuld af sin hund. Kun  3 hunde fik fulde point i fællesøvelser.

De danske hunde klarede sig rigtig fint i fællesøvelserne. Zoe og Bonis havde nogle poteflyt, men ikke store fejl. Så alle gik fra fællesøvelser med fine point.

Efter fællesøvelser fik vi endnu en god træning på det fine træningsområde. En dejlig dag med super stemning og mange skønne hunde på banen.

I morgen starter konkurrencen kl 9. og vi har to hunde, der skal i ilden – Louisa og Zoe og Pia og Kaizer. Vi glæder os! Indtil da står den på afslapning og tiltrængt opladning for både hunde og førere.

Info

Resultater fra fællesøvelser:

Louisa
- 11
- 18

Pia
- 17,5
- 19

Helle S. D
- 20
- 19

Helle V. T
- 20
- 18,5

Siri

- 17,5
-19

Læs også

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Sommercamp i lydighed skaber fællesskaber

10-05-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer 

Udstilling Roskilde: Vælg hund med mere end øjne og hjerte

08-05-2019 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den 10., 11. og 12. maj får du mulighed for at møde ikke færre end 9.369 forskellige hunde af 273 forskellige racer. Og det er det optimale udgangspunkt, hvis du går med tanker om at lukke et nyt pelset familiemedlem ind i dit hjem og hjerte

Rally på fire ben

22-10-2011 08:02, af Tine Luther
Vil du prøve at snuse til Rally Lydighed? Kom og kig den 23. oktober, hvor Jyllands hidtil største udendørs Rally Lydighedskonkurrence for alle hunderacer afvikles.

(Gammel) kending Årets Hund i lydighed

12-11-2018 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed

Sådan har coronatiden påvirket dine kæledyr

16-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona har vendt op og ned på de fleste danskeres hverdag, og det gælder faktisk også for vores kæledyr, som pludselig skulle omstille sig til en helt ny virkelighed. Det kan ende med at få konsekvenser for dyrenes ve og vel, ifølge AniCura dyrehospitaler

Flotte danske præstationer ved VM

25-06-2018 08:25, af Siri Renée

Hermed reportage fra de sidste to dage ved VM i lydighed i Holland

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse