Dag 2 ved VM i lydighed

22-06-2018 12:12, af Siri Renée

Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland

Copyright Ridehesten.com
Foto: Siri Renée

Dagen i dag begyndte tidligt med dyrlægekontrol kl 7. Herefter fik vi en kort træning, inden spændingen blev udløst og vi fik set white dog. White dog er en hund, som går programmet uden at deltage i konkurrencen. Her får både dommere og deltagere mulighed for at se programmet og vi ser også her rækkefølgen på eksempelvis stillingsskift. Positionerne var ikke blandt de sværeste. I lynet hedder de stå – sit – dæk. I stillingsskiftet stå-sit-stå-dæk-sit-dæk. Positionen efter kegle er en stå.

Programmet er godt tilrettelagt og der virker ikke til at være særligt svære fælder nogle steder. Stor var overraskelsen dog hos de spændte tilskuere, da vi opdagede at apporterne i dirigeret apport blev lagt omvendt af hvad alle normalt gør, nemlig med endestykket ned mod hunden. Er der noget vi lydighedsførere kan, så er det at gå op i detaljer. Så den lille detalje i øvelsen betød at stort set alle deltagere var ude for at træne apport efter white dog! Kort tid efter havde vi åbningsceremoni og så blev VM 2018 i lydighed erklæret for åbent. I år blev talerne holdt korte og præcise, hvilket jeg tror alle værdsatte…

Over middag var det tid til fællesøvelser. Fællesøvelserne startede dramatisk, da det første hold (5 deltagere) laver en kæmpe fejltagelse!  Fører nr 5 misforstår prøveleder og dækker sin hund af. Nr 4, 3 og 2 gør det samme. De gør det når prøveleder er ud for deres hunde men prøveleder stopper ikke op før ved hund nr 1. De skulle altså alle have ventet med at dække deres hunde af og det er en meget dyr fejl. Af uransagelige årsager opdager kun den ene dommer det. Han giver dem 5, mens de andre dommere giver 8-10 point. Vi så mange bump på føreres ben og det trak de naturligvis for. En fik endda et 0, da hun nærmest blev slået omkuld af sin hund. Kun  3 hunde fik fulde point i fællesøvelser.

De danske hunde klarede sig rigtig fint i fællesøvelserne. Zoe og Bonis havde nogle poteflyt, men ikke store fejl. Så alle gik fra fællesøvelser med fine point.

Efter fællesøvelser fik vi endnu en god træning på det fine træningsområde. En dejlig dag med super stemning og mange skønne hunde på banen.

I morgen starter konkurrencen kl 9. og vi har to hunde, der skal i ilden – Louisa og Zoe og Pia og Kaizer. Vi glæder os! Indtil da står den på afslapning og tiltrængt opladning for både hunde og førere.

Info

Resultater fra fællesøvelser:

Louisa
- 11
- 18

Pia
- 17,5
- 19

Helle S. D
- 20
- 19

Helle V. T
- 20
- 18,5

Siri

- 17,5
-19

Læs også

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Lydighedskonkurrence i fuld gang i Vejen

12-06-2016 11:32, af Kasper Larsson
De dygtige hunde, der konkurrerer i lydighed, kan opleves ved atletikbanen til venstre for udstilling og stand-området i Vejen

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

ELIN FLENSBORG IN MEMORIAM

28-04-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi starter dagen i det triste hjørne med et dødsfald. Her får I Jørgen Hindses mindeord

Livestream fra NM i lydighed

01-11-2019 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa

 

Sommercamp i lydighed skaber fællesskaber

10-05-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer 

Rally styrker samarbejdet mellem dig og din hund

27-11-2017 10:15, af Susanne Bagger

Rally er en hyggelig og sjov hundesport for stort set alle typer hunde og mennesker. Det er en form for orienteringsløb for hunde, hvor hund og ejer/fører går rundt på en bane opbygget af skilte, der hver symboliserer en øvelse

3 dage med hundredvis af hunde i “Smilets by”

05-05-2016 11:37, af Tine Luther
I Kristi himmelfartsferien kan du opleve hunderedvis af hunde dyste i Maxi Zoo Cup 2016. Det sker Viby, og der bliver konkurreret i både lydighed, rally og agility.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet