Dagen i dag begyndte tidligt med dyrlægekontrol kl 7. Herefter fik vi en kort træning, inden spændingen blev udløst og vi fik set white dog. White dog er en hund, som går programmet uden at deltage i konkurrencen. Her får både dommere og deltagere mulighed for at se programmet og vi ser også her rækkefølgen på eksempelvis stillingsskift. Positionerne var ikke blandt de sværeste. I lynet hedder de stå – sit – dæk. I stillingsskiftet stå-sit-stå-dæk-sit-dæk. Positionen efter kegle er en stå.
Programmet er godt tilrettelagt og der virker ikke til at være særligt svære fælder nogle steder. Stor var overraskelsen dog hos de spændte tilskuere, da vi opdagede at apporterne i dirigeret apport blev lagt omvendt af hvad alle normalt gør, nemlig med endestykket ned mod hunden. Er der noget vi lydighedsførere kan, så er det at gå op i detaljer. Så den lille detalje i øvelsen betød at stort set alle deltagere var ude for at træne apport efter white dog! Kort tid efter havde vi åbningsceremoni og så blev VM 2018 i lydighed erklæret for åbent. I år blev talerne holdt korte og præcise, hvilket jeg tror alle værdsatte…
Over middag var det tid til fællesøvelser. Fællesøvelserne startede dramatisk, da det første hold (5 deltagere) laver en kæmpe fejltagelse! Fører nr 5 misforstår prøveleder og dækker sin hund af. Nr 4, 3 og 2 gør det samme. De gør det når prøveleder er ud for deres hunde men prøveleder stopper ikke op før ved hund nr 1. De skulle altså alle have ventet med at dække deres hunde af og det er en meget dyr fejl. Af uransagelige årsager opdager kun den ene dommer det. Han giver dem 5, mens de andre dommere giver 8-10 point. Vi så mange bump på føreres ben og det trak de naturligvis for. En fik endda et 0, da hun nærmest blev slået omkuld af sin hund. Kun 3 hunde fik fulde point i fællesøvelser.
De danske hunde klarede sig rigtig fint i fællesøvelserne. Zoe og Bonis havde nogle poteflyt, men ikke store fejl. Så alle gik fra fællesøvelser med fine point.
Efter fællesøvelser fik vi endnu en god træning på det fine træningsområde. En dejlig dag med super stemning og mange skønne hunde på banen.
I morgen starter konkurrencen kl 9. og vi har to hunde, der skal i ilden – Louisa og Zoe og Pia og Kaizer. Vi glæder os! Indtil da står den på afslapning og tiltrængt opladning for både hunde og førere.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske
Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.