Dag 2 ved VM i lydighed

22-06-2018 12:12, af Siri Renée

Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland

Copyright Ridehesten.com
Foto: Siri Renée

Dagen i dag begyndte tidligt med dyrlægekontrol kl 7. Herefter fik vi en kort træning, inden spændingen blev udløst og vi fik set white dog. White dog er en hund, som går programmet uden at deltage i konkurrencen. Her får både dommere og deltagere mulighed for at se programmet og vi ser også her rækkefølgen på eksempelvis stillingsskift. Positionerne var ikke blandt de sværeste. I lynet hedder de stå – sit – dæk. I stillingsskiftet stå-sit-stå-dæk-sit-dæk. Positionen efter kegle er en stå.

Programmet er godt tilrettelagt og der virker ikke til at være særligt svære fælder nogle steder. Stor var overraskelsen dog hos de spændte tilskuere, da vi opdagede at apporterne i dirigeret apport blev lagt omvendt af hvad alle normalt gør, nemlig med endestykket ned mod hunden. Er der noget vi lydighedsførere kan, så er det at gå op i detaljer. Så den lille detalje i øvelsen betød at stort set alle deltagere var ude for at træne apport efter white dog! Kort tid efter havde vi åbningsceremoni og så blev VM 2018 i lydighed erklæret for åbent. I år blev talerne holdt korte og præcise, hvilket jeg tror alle værdsatte…

Over middag var det tid til fællesøvelser. Fællesøvelserne startede dramatisk, da det første hold (5 deltagere) laver en kæmpe fejltagelse!  Fører nr 5 misforstår prøveleder og dækker sin hund af. Nr 4, 3 og 2 gør det samme. De gør det når prøveleder er ud for deres hunde men prøveleder stopper ikke op før ved hund nr 1. De skulle altså alle have ventet med at dække deres hunde af og det er en meget dyr fejl. Af uransagelige årsager opdager kun den ene dommer det. Han giver dem 5, mens de andre dommere giver 8-10 point. Vi så mange bump på føreres ben og det trak de naturligvis for. En fik endda et 0, da hun nærmest blev slået omkuld af sin hund. Kun  3 hunde fik fulde point i fællesøvelser.

De danske hunde klarede sig rigtig fint i fællesøvelserne. Zoe og Bonis havde nogle poteflyt, men ikke store fejl. Så alle gik fra fællesøvelser med fine point.

Efter fællesøvelser fik vi endnu en god træning på det fine træningsområde. En dejlig dag med super stemning og mange skønne hunde på banen.

I morgen starter konkurrencen kl 9. og vi har to hunde, der skal i ilden – Louisa og Zoe og Pia og Kaizer. Vi glæder os! Indtil da står den på afslapning og tiltrængt opladning for både hunde og førere.

Info

Resultater fra fællesøvelser:

Louisa
- 11
- 18

Pia
- 17,5
- 19

Helle S. D
- 20
- 19

Helle V. T
- 20
- 18,5

Siri

- 17,5
-19

Læs også

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Siri er i VM-finalen

26-06-2022 09:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som eneste dansker er Siri Renée Richter Jungersen i VM-finalen i lydighed, der kører hele dagen i dag

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Ane kører derudad i rally og lydighed

29-08-2017 14:54, af Marie Helene Rigård Rohleder

Ane Andersen træner og konkurrerer i rally og lydighed med sin golden retriever Aqua, selvom hun sidder i kørestol. Nu er de udtaget til at konkurrere om årets hund i rally øvet

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Rally på fire ben

22-10-2011 08:02, af Tine Luther
Vil du prøve at snuse til Rally Lydighed? Kom og kig den 23. oktober, hvor Jyllands hidtil største udendørs Rally Lydighedskonkurrence for alle hunderacer afvikles.

Lastbil driller Danmarksmesterskab

24-08-2019 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmarksmesterskaberne i lydighed og rally er ramt af en lastbilulykke på den fynske motorvej

Hunde-Danmark siger farvel til Lene Sunzenauer

03-07-2020 06:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by